Szczepienie niepełnosprawnych bez kolejki? Tak łatwo nie jest

Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie mogą się zaszczepić bez wcześniejszego powiadomienia punktu szczepień i bez kolejki – zdecydował rząd. – Jako Ogólnopolskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowych zabiegaliśmy o to, więc jest to dobra wiadomość, ale także zaskakująca i nie do końca prawdziwa – mówi Robert Rogala, który jest członkiem prezydium organizacji i kierownikiem WTZ 'Szansa’ w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Od półtora roku prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nasze postulaty były ciągle odrzucane. Dwa razy byliśmy już wpisani do rozporządzenia i wykreślani nieoczekiwanie przed publikacją, a teraz decyzja pojawiła się bardzo nieoczekiwanie, przez co teraz placówki medyczne nie są przygotowane, żeby szczepić osoby niepełnosprawne już dziś bez kolejki – dodaje.

WTZ 'Szansa’ nie skorzysta też z wprowadzonej możliwości zaszczepienia podopiecznych w ośrodku, bo musieliby czekać na przyjazd moblilnego punktu szczepień z Kielc. Akcję szczepień przeprowadzą więc w porozumieniu z przychodnią zdrowia, z którą mają podpisaną umowę. Chętni nie zostaną zaszczepieni od razu, ale szybciej niż inni. – Przez pierwszy tydzień, tak się umówiliśmy z przychodnią, szczepione będą pojedyncze osoby, gdy pojawią się wolne szczepionki. Po upływie tygodnia przychodnia ma wyznaczyć nam jeden, dwa dni, podczas których zaszczepią wszystkich chętnych – wyjaśnia Robert Rogala.

W porozumieniu z przychodnią podopiecznych i ich opiekunów zaszczepi też WTZ na osiedlu Pułanki. Mają już wybraną placówkę, czekają aż dostępne będą preparaty. Od zaszczepienia podopiecznych obie placówki uzależniają powrót do normalnej pracy w trybie stacjonarnym. Decyzje zależą od kierowników, ale rząd rekomenduje pracę zdalną, ewentualnie hybrydową. – Jesteśmy w trakcie ustalania terminy, chętnych jest wielu. To powinno być znacznie wcześniej zrobione. Pandemia znacząco utrudniła pracę naszej placówki. Uczestnicy teraz mają możliwość korzystania z terapii w ograniczonym zakresie. Przez pewien czas w ogóle jej nie mięli. To szczepienie ułatwi nam powrót do normalności – mówi Anna Kolasa, kierownik WTZ na Pułankach, podkreślając, że opiekują się dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym także umysłowymi i dla nich powrót do placówek, pełnej integracji i rehabilitacji ruchowej jest szczególnie ważny. Tak, jak dla ich opiekunów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia