Rząd dzieli pieniądze na drogi. W samorządach bez zachwytu

źródło zdjęcia: Pixabay

Część samorządów rozczarowana wynikami ostatniego naboru w ramach rządowego programu 'Fundusz Rozwoju Dróg Samorządowych’. W powiecie ostrowieckim dofinansowanie otrzymały tylko trzy inwestycje.

To przebudowa ponad 2 kilometrowego odcinka drogi powiatowej w Chmielowie, na realizacje której Starostwo Powiatowe otrzymało około 1 mln. 800 tys. złotych, przebudowa ulicy Szkolnej w Janiku w gminie Kunów, gdzie dofinansowanie z rządowych środków opiewa na kwotę ponad 2 mln. 100 tys. złotych oraz remont ulicy Rynek Denkowski. W tym ostatnim przypadku gmina Ostrowiec otrzymała dofinansowanie w wysokości 189 tys. złotych na jedno zadanie, mimo że wniosków złożyli dziesięć na łączną kwotę ponad 22 milionów złotych.
Jak mówił na antenie Radia Ostrowiec Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, to skromne wsparcie w porównaniu z tym, co otrzymali w latach poprzednich.
– W 2019 roku składaliśmy wnioski na 7 odcinków dróg, na łączną kwotę prawie 18 milionów złotych. Pieniądze otrzymaliśmy i realizujemy te inwestycje. W roku 2020 złożyliśmy 5 wniosków na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Teraz zderzyliśmy się ze ścianą i w tym roku dostaliśmy tylko 189 tysięcy złotych na najmniejszą drogę, na której remont chcieliśmy pozyskać środki z tego programu – tłumaczy.
Tymczasem z mediów społecznościowych działaczy Prawa i Sprawiedliwości dowiadujemy się, że gmina Ostrowiec w tym roku dostała ponad 2 miliony złotych więcej. Jest to prawda, ale należy uściślić, że to środki, które były zagwarantowane już… w 2019 roku na zadania tak zwane wieloletnie, których finansowanie zostało rozłożone na kilka transz.
– To już teraz możemy powiedzieć, że w 2022 roku dostaniemy ponad 3 miliony złotych, a 2023 prawie 5 milionów, ale to pieniądze, które już teraz mamy zagwarantowane – podkreśla naczelnik Majcher.
Warto dodać, że pracownicy ostrowieckiego magistratu wystosowali 22 kwietnia pismo do Roberta Wzorka, dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w którym między innymi zwracają się z prośbą o wyjaśnienie sposobu oceniania złożonych wniosków.
Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego mówi, że starostwo także liczyło na większe środki.
– Nasze oczekiwania były nieco większe. Sądziłem, że przynajmniej 2 czy 3 zadania, które miały dobre kwalifikacje i spełniają wszystkie wymogi programowe, otrzymają finansowanie. Przyjdzie nam jeszcze chwile poczekać – twierdzi.
Wicestarosta Jabłoński liczy, że trzy inne zadania, czyli przebudowa przebudowa drogi powiatowej w Ćmielowie, remont ulicy Sienkiewicza od skrzyżowania z ulicą Żeromskiego do granic miasta oraz budowa ścieżki rowerowej w kierunku Sienna, które znalazły się na liście rezerwowej programu, także zostaną sfinansowane. W tym przypadku jednak o tym, czy powiat dostanie pieniądze dowiemy się najwcześniej jesienią.
Z naboru w ramach programu 'Fundusz Rozwoju Dróg Samorządowych’ zadowolony jest Lech Łodej, burmistrz Kunowa. Przebudowa ulicy Szkolnej to jedyne zadanie o którego sfinansowanie ze środków rządowych starał się samorząd i jak podkreśla, bardzo ważne dla gminy.
– To jest centrum dużego sołectwa. Znajduje się tam między innymi kościół, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku czy jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to bardzo dobra wiadomość, że te pieniądze otrzymaliśmy i wkrótce ogłaszamy przetarg. Liczymy na jego korzystne rozstrzygnięcie – mówi.
Samorządy, które otrzymały finansowanie będą miały rok na realizację inwestycji od momentu podpisania umów z wojewodą świętokrzyskim.

/bart/

Ważne wydarzenia