Miasto szykuje się do zakupu nowych autobusów

Jeden z testowanych przez MZK w zeszłym roku autobusów

Nowa baza Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu przy ulicy Samsonowicza powoli się buduje, spółka w zeszłym roku testowała autobusy kilku firm, a mieszkańcy Ostrowca zastanawiają się kiedy na ulicach miasta zobaczymy nowy tabor.


Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego poinformował na ostatniej konferencji prasowej, że pierwszy z przetargów planują ogłosić w czerwcu.
– Chcę poczekać na rozwój wydarzeń, jakie będą pierwsze ceny, jak będą kształtowały się przetargi w innych miastach i wtedy dopiero wystartujemy z pierwszym zakupem. Myślę, że pierwszą partię będziemy chcieli kupić w tym roku, w okolicach czerwca. Zakupy podzieliliśmy na trzy etapy – wyjaśnia.
Przypomnijmy, że miasto za pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej w ramach projektu 'Ekologiczny Transport Miejski’ planuje kupić 15 nowych autobusów.
Jarosław Kateusz, prezes MZK podkreśla, że będzie to 6 autobusów hydrydowych i 9 z silnikiem diesla. Dodaje, że kupno pojazdów nie oznacza, że one od razu pojawią się na ulicach.
– Od momentu podpisania umowy, czas realizacji projektu to około 8-12 miesięcy. Będzie on uwarunkowany możliwościami fabryk – tłumaczy.
Gdy nowe autobusy uzupełnią tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji, w eksploatacji pozostanie jeszcze 19 starszych autobusów marki Jelcz i Solaris. Warto dodać, że zarówno samorząd jak i zarząd spółki MZK wielokrotnie podkreślali, że miasto będzie starać się pozyskiwać fundusze na wymianę także tych pojazdów.

/bart/

Ważne wydarzenia