Ostrowiec i Kunów połączy miejska komunikacja

Trójstronne porozumienie pomiędzy gminami Ostrowiec i Kunów oraz Miejskim Zakładem Komunikacji zostało dziś podpisane w Ostrowieckim Browarze Kultury. Od 4 stycznia do gminy Kunów wracają połączenia realizowane przez ostrowieckiego przewoźnika.


Porozumienie zakłada zorganizowanie przez MZK trzech tras: do Karczmy Miłkowskiej, Dołów Biskupich przez Boksyckę i Rudkę oraz do Kunowa przez Wymysłów i Janik.
W przypadku tej ostatniej linii niektóre kursy będą wydłużone do Bukowia.
– Dziś zrobiliśmy milowy krok jeśli chodzi o transport publiczny w powiecie ostrowieckim. Intencją ośrodków miejskich jest to, żeby do siebie ściągać jak najwięcej. Stąd taka inicjatywa, byśmy mogli naszych sąsiadów przywozić do pracy, do szkół i innych ośrodków, a także bezpiecznie odwozić. Myślę, że to jest bardzo ważne i istotne, aby Miejski Zakład Komunikacji pełnił rolę takiego operatora. Dziś Ostrowiec Świętokrzyski przejmuje na siebie część obowiązków Miasta i Gminy Kunów w postaci zapewnienia komunikacji – mówił prezydent Jarosław Górczyński.
Dodał, że jest to pilotażowe porozumienie, które obowiązywać będzie przez dwa lata z perspektywą przedłużenia umowy.
Burmistrz Lech Łodej podkreślał, że porozumienie przyniesie korzyści obu gminom, ponieważ mieszkańcy Kunowa będą mieli zapewniony transport, a spółka należąca do Ostrowca finansowanie.
– To właśnie w ten sposób w innych województwach na terenie całego kraju transport jest organizowany. My zapewniliśmy odpowiednią ilość środków na „rozruch” i po jakimś czasie wyciągniemy wnioski oraz zrobimy wszystko, aby funkcjonowanie transportu udoskonalać. To porozumienie jest elastyczne – mówił.
Gmina Kunów rocznie dopłaci 200 tysięcy złotych ze swojego budżetu na zorganizowanie transportu.
Jarosław Kateusz, prezes MZK wyjaśniał, że pozwoli to na zorganizowanie po 2 kursy na każdej linii w dni robocze. Być może w przyszłości utworzone zostaną także kursy sobotnie.
– To wszystko zależy od zainteresowania. Im będzie ono większe, tym więcej linii i kursów będziemy w stanie tworzyć na terenie gminy – tłumaczył.
Ceny biletów będą podzielone na strefy w zależności od odległości od Ostrowca. Bilet w pierwszej strefie kosztować będzie 2,50, w drugiej 3, a w trzeciej 4 złote.
Ważną informacją jest fakt, że zostaną wprowadzone ulgi takie same jak dla mieszkańców Ostrowca, obejmujące seniorów powyżej 75. roku życia oraz krwiodawców.
Dodatkowo porozumienia gwarantuje, że na liniach miedzy gminami kursować będą także nowe autobusy, które w przyszłym roku zostaną kupione w ramach programu 'Ekologiczny Transport Miejski’.
Podobne rozmowy na temat wspólnej komunikacji prowadzone są z gminami Bodzechów i Waśniów.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia