Prawie 80 mieszkańców powiatu nie pojedzie na turnus rehabilitacyjny

żródło: pixabay.com

W związku z utrzymującą się, wysoką liczbą zakażeń koronawirusem do odwołania wstrzymane są wszystkie wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych – informuje Barbara Cudzik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu.

– Została pewna grupa osób, naszych podopiecznych, która nie w tym okresie miały wydane decyzje przyznające dofinansowanie. No ale niestety z przyczyn od nas niezależnych, bo związanych z wydanymi przepisami prawa i obowiązującymi obostrzeniami, osoby niepełnosprawne nie będą mogły skorzystać z tego wsparcia w tym roku. My nie wiemy do kiedy ten zakaz będzie obowiązywał. Jest nam bardzo przykro, bo posiadamy środki na realizację tych wyjazdów, ale niestety sytuacja epidemiczna uniemożliwiła osobom niepełnosprawnym wyjazdy do ośrodków – mówi Barbara Cudzik i dodaje, że w powiecie ostrowieckim takich osób jest blisko 80.

Co ważne, niewykorzystane środki z PFRON-u muszą zostać do końca tego roku zwrócone, ale osoby, które z powodu pandemii w tym roku nie skorzystały z dofinansowania mogą złożyć nowy wniosek w 2021 roku. Na razie nie wiadomo czy osoby z niepełnosprawnościami, które nie wyjechały na rehabilitację będą miały pierwszeństwo w przyznaniu dotacji na przyszłoroczny turnus. – Szczegółowe kryteria ustalamy droga uchwały zarządu powiatu. Zobaczymy jaki będzie łączny budżet PFRON-u w przyszłym roku. Teraz jeszcze tego nie wiemy. Dopiero wtedy będziemy mogli odnieść się do tej sytuacji. Na pewno weźmiemy pod uwagę to, żeby te osoby wziąć w pierwszej kolejności, ale uwzględnimy to w przepisach wewnętrznych – zaznacza dyrektor Cudzik.

W tym roku ostrowiecki PCPR dofinansował ze środków PFRON-u 321 wyjazdów na kwotę 538mu tysięcy złotych. W ubiegłym roku takie wsparcie przekroczyło 459 tysięcy złotych.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia