Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to absolutna podstawa, aby uniknąć próchnicy i innych groźnych chorób jamy ustnej. Większość użytkowników podczas codziennego czyszczenia uzębienia korzysta ze szczoteczek manualnych, jednak specjaliści rekomendują używanie do mycia zębów bardziej zaawansowanych szczotek elektrycznych. W czym tkwi przewaga szczoteczek elektrycznych nad szczoteczkami manualnymi i czy rzeczywiście warto zainwestować nawet kilkaset złotych w zaawansowane urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej?

Skuteczność czyszczenia obu szczoteczek

Eksperci wskazują, że szczoteczkę manualną warto zamienić na elektryczną głównie ze względu na skuteczność mycia zębów. Szczotką klasyczną nawet najbardziej wprawiony użytkownik jest w stanie bowiem wykonać w ciągu minuty około 200 ruchów, a żeby nasze czyszczenie było rzeczywiście efektywne trzeba dodatkowo ruchy te wykonywać umiejętnie, a zatem właściwą techniką. W przeciwnym razie narażamy się na starcie szkliwa i podrażnienia.

Szczoteczki elektryczne nie wymagają od użytkownika wykonywania podczas mycia żadnych dodatkowych ruchów. Ich głowica czyszcząca zostaje wprawiona we właściwy ruch poprzez zainstalowany w rękojeści silniczek. Jeśli więc chcemy umyć zęby szczoteczką elektryczną wystarczy po prostu powoli prowadzić ją po kolejnych partiach łuku zębowego i pozwolić jej pracować. Szczoteczka elektryczna umyje nasze zęby znacznie dokładniej niż manualna, ponieważ w ciągu minuty może ona pracować z prędkością nawet 8800 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 40 000 pulsacji (w przypadku szczoteczek elektrycznych z okrągłą głowicą czyszczącą), bądź generować drgania dźwiękowe o częstotliwości równej aż 96 000 drgań na minutę (w przypadku szczoteczek sonicznych). Tak zawrotne tempo pracy bezpośrednio przekłada się na fakt, że szczoteczki napędzane wbudowanym w swoją rękojeść silniczkiem dużo efektywniej obmywają naszą jamę ustną z codziennych naleciałości.

Komfort i wszechstronność mycia

Kolejny aspekt, w którym szczoteczki elektryczne górują nad manualnymi to z pewnością komfort oraz wszechstronność czyszczenia. Posługiwanie się szczoteczką manualną wymaga od użytkownika koncentracji, skupienia, umiejętności. Taką szczoteczką możemy wykonywać różne ruchy, stosować nią na szkliwo różne siły nacisku, jednak konieczne jest byśmy myli nią zęby z wyczuciem i w płaszczyźnie góra-dół, nie prawo-lewo. Tylko taka praktyka pozwoli uniknąć nam bowiem obniżenia poziomu dziąseł.

Jak już wiecie, szczoteczki elektryczne całą pracę wykonują za użytkownika. Wyposażone są one w od jednego do nawet sześciu trybów czyszczących, co sprawia, że dużo łatwiej za ich sprawą dostosować mycie zębów do własnego zapotrzebowania. Wśród programów czyszczących, które oferują szczoteczki elektryczne znajdziemy między innymi tryby klasycznego mycia, wybielające, polerujące, czy masujące dziąsła. Poza trybem pracy – aby zmaksymalizować jakość swojego mycia – do szczoteczki elektrycznej mamy też możliwość dobrać specjalistyczną końcówkę oraz dedykowaną pastę do zębów.

Funkcje usprawniające codzienne czyszczenie

Osobom, które korzystają ze szczoteczki manualnej często zdarza się nie doczyszczać właściwie zębów. Nie chodzi tu tylko o niestosowanie podczas mycia właściwej techniki, ale również o zbyt krótkie szczotkowanie i nieobejmowanie włosiem szczoteczki wszystkich koniecznych obszarów. Eksperci wskazują, że użytkownicy szczoteczek manualnych zazwyczaj myją swoje zęby niechlujnie, niesumiennie i w pośpiechu co skutkuje tym, że pomimo regularnego szczotkowania na poszczególnych zębach pojawiają się ubytki.

Według stomatologów, mycie zębów powinno trwać przez około dwie minuty i obejmować wszystkie cztery partie zębów. Szczoteczki elektryczne pomagają nam o to zadbać. Wyposażone są one bowiem w specjalne czasomierze, z których pierwszy odmierza zalecane przez ekspertów dwie minuty mycia, po których wyłącza szczoteczkę, a drugi co pół minuty za pośrednictwem krótkiego sygnału oznajmia nam konieczność zmiany obmywanej partii zębów. W ten sposób nasze codzienne czyszczenie staje się dużo bardziej efektywne i komfortowe. Więcej informacji na temat prawidłowej obsługi znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Funkcja, w którą wyposażonych jest wiele szczoteczek elektrycznych, a na którą warto na pewno również zwrócić uwagę to czujnik siły nacisku. Użytkownicy szczotek manualnych często zbyt mocno dociskają szczoteczkę do szkliwa, co następnie skutkuje starciem szkliwa i powstaniem nadwrażliwości zębowej. Czujnik siły nacisku za sprawą specjalnego sygnału informuje użytkownika o zbyt intensywnym dociskaniu szczoteczki do uzębienia, i w razie potrzeby zwalnia pracę sprzętu, chroniąc nas tym samym przed podrażnieniami.

Ile kosztuje szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne na tle szczotek manualnych mogą wydawać się drogie, ale ich cena bywa złudna. Należy bowiem pamiętać, że z takiej szczoteczki zapewne będziemy korzystać przez wiele lat, a co jakiś czas konieczne będzie jedynie wymienianie dedykowanych do niej końcówek. Jeśli dodamy do tego wszystkie wymienione wyżej zalety szczoteczki elektrycznej na pewno dojdziemy do wniosku, że jest ona produktem godnym zainteresowania.

Najtańsze szczoteczki elektryczne dostępne są już za około 50 złotych (mowa tu o szczoteczkach z okrągłymi głowicami czyszczącymi), jednak najbardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet 600-700 złotych i więcej. Rozstrzał cenowy jest zatem spory i przed dokonaniem wyboru odpowiedniej szczoteczki elektrycznej warto zapoznać się z jej specyfiką na jednej ze specjalistycznych stron branżowych.

Podziel się

Ważne wydarzenia