Pompy ciepła dla 1000 gospodarstw? Taki projekt przygotowuje gmina Bodzechów

źródło zdjęcia: Pixabay

– Na środki z budżetu Unii Europejskiej w latach 2021 – 2027 będzie można realnie liczyć dopiero w 2022 roku – mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. Takie wnioski płyną po spotkaniu z eurodeputowanym Janem Olbrychtem, które zorganizował prezydent Kielc Bogdan Wenta, zapraszając na nie samorządowców z województwa.

Jak mówi wójt Murzyn, jednym z powodów jest to, że środki unijne będą głownie kierowane na projekty związane z tzw. zieloną energią, rozwojem technologii, innowacyjnością. Tymczasem wiele samorządów, szczególnie gmin wiejskich koncentrowało się na pozyskiwaniu funduszy unijnych na inwestycje w infrastrukturę. Teraz potrzeba czasu, by rozpoznać potrzeby i przygotować projekty mające szansę na pozyskanie dofinansowania. – Ten program będzie całkiem inny i może z naszego punktu widzenia – samorządowców – na pewno dosyć trudny. Ale jest czas budowy dróg, czas budowy kanalizacji, wodociągów. Teraz akcenty położone są na gospodarkę i przyszłość, ważne żeby się w te programy po prostu wstrzelić – ocenia wójt Bodzechowa.
Ta gmina od wielu lat inwestuje w odnawialne źródła energii i jest jedną z nielicznych w województwie, gdzie wszystkie budynki użyteczności publicznej zasilane są energią fotowoltaiczną, w kolejnych montowane są pompy ciepła, które pozwolą także na niemal bezkosztowe ogrzewanie.
W kolejnych latach samorząd Bodzechowa chce mieszkańcom dofinansować przejście na zieloną energię. Przygotowali już projekt, obejmujący tysiąc gospodarstw domowych, gdzie zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. – Z mojego punktu widzenia te kolejne lata finansowania ze środków Unii Europejskiej to czas pomocy mieszkańcom w przejściu na odnawialne źródła energii. Samorząd musi im w tym pomóc – podkreśla wójt Murzyn.
A nowy okres finansowania to większe szanse dla gmin, które łączyć się będą w grupy, by realizować wspólne inwestycje, odpowiadające specyfice poszczególnych regionów. Jedną z nich jest Miejski Obszar Funkcjonalny, w skład którego weszły m.in. samorządy Ostrowca, Starachowic, Końskich, Waśniowa, Bodzechowa.
– Już intensywnie pracujemy. Złożyliśmy pewne propozycje, m.in. wyposażenie w pompy ciepła wszystkich budynków użyteczności publicznej, co da ogromne oszczędności – mówi wójt Murzyn.
A kolejny budżet Unii Europejskiej to 2 biliony euro plus tzw. Fundusz Odbudowy gospodarki i społeczeństw dotkniętych pandemią koronawirusa. Ten wynosi 750 miliardów euro.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia