Przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą liczyć na wsparcie z ZUS

żródło: pixabay.com

Od 15 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski o wsparcie w ramach tarczy od kolejnej grupy przedsiębiorców, tym razem z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Wśród możliwych form wsparcia wymienia się prawo do świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek na ZUS. – Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i otrzymali już wcześniej postojowe. Prawo do tego świadczenia będzie przysługiwało jednak przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego. Chodzi między innymi o transport turystyczny, występowanie i wystawianie przedstawień teatralnych czy organizowanie różnego rodzaju imprez – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2080 zł brutto. Jeżeli świadczenie zostało już wcześniej wypłacone to nie przysługuje ono ponownie – podkreśla rzecznik i przypomina, że z postojowego można skorzystać maksymalnie trzy razy.

Ale to nie jedyna forma pomocy realizowana przez ZUS. Przedsiębiorcy działający w sektorach turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, czy konferencji będą mogli również skorzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień.
– Warunkiem uzyskania tego zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca a także wykazanie 75 proc. spadku przychodów w porównaniu z miesiącami w analogicznym okresie w 2019 roku – mówi rzecznik Szkalej. Wnioski o zwolnienie z opłacania należnych składek można składać do ZUS na Platformie Usług Elektronicznych do końca listopada.

Szacuje się, że koszt trzymiesięcznego zwolnienia dla przedsiębiorców przekroczy 400 milionów złotych, a na postojowego na postojowe dla tych firm będzie trzeba wydać ponad 150 milionów złotych.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia