Akademia NFZ – ćwicz w domu i popraw swoją kondycję fizyczną

żródło: pixabay.com

„8 tygodni do zdrowia” to nowy program profilaktyczno- treningowy Narodowego Funduszu Zdrowia, którego zadaniem jest poprawa kondycji fizycznej Polaków za pomocą ćwiczeń przygotowanych przez specjalistów – fizjoterapeutę, lekarza i psychologa.

– Do leczenia i zdrowia pacjenta podchodzimy bardzo kompleksowo. Z jednej strony finansujemy je, z zawieramy kontrakty z placówkami medycznymi, ale prowadzimy także bardzo intensywne działania profilaktyczne. Tak naprawdę nasze zdrowie zależy od nas. Takim naszym, najnowszym działaniem jest zachęta do poprawy kondycji i wzmacniania odporności. To jest szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa i tej jesiennej infekcji. Poprzez ruch możemy być zdrowsi. Mówiąc ruch mam też oczywiście na myśli trening, który przygotowaliśmy w ramach programu „8 tygodni do zdrowia” – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ i dodaje, że na portalu Akademia NFZ na YouTube przez 8 tygodni, w każdy wtorek dodawane będą 35 minutowe filmy z treningami na każdy tydzień. Teraz dostępny jest jeden pt. Adaptacja czyli zaczynamy. Rzecznik Szczepanek zaznacza, że przed rozpoczęciem programu treningowego trzeba odpowiedzieć na 7 prostych pytań z kwestionariusza, który jest dostępny na stronie NFZ.

Kolejne filmiki będą się skupiać na wydolności, ćwiczeniach z obciążeniem, wzmacnianiu siły mięśni i ćwiczeniach interwałowych. Program potrwa do połowy listopada. Beata Szczepanek zapowiada, że potrzebne będą wygodne buty i strój, hantle, mata do ćwiczeń, woda oraz ręcznik.

Autorzy planu treningowego przypominają również o właściwym odżywianiu, w czym pomoże nam portal diety.nfz.gov.pl

Szczegółowy plan treningów znajdziecie poniżej.

Plan treningów:

1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09

2 – Budujemy wydolność – 6.10

3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10

4 – Tabata (intensywny trening jako sposób na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności organizmu) i nasze pierwsze interwały (przeplatanie wysiłku o dużej intensywności z wysiłkami o niskiej intensywności)20.10

5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10

6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11

7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11

8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia