Wędrówka szlakiem pamięci powieszonych rozpocznie obchody rocznicy hitlerowskiej zbrodni

Jutro, 30. września przypada 78 rocznica największej wojennej zbrodni na mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego, powieszenia przez hitlerowców na Rynku w 1942 roku dwudziestu dziewięciu mieszkańców miasta. Trzydziesta ofiara została zakatowana na śmierć w siedzibie gestapo.

W tym roku uroczystości rozpocznie wędrówka szlakiem pamięci ofiar, na którą już dziś zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej. –  Spotykamy się na Placu Floriana, na przeciwko dzisiejszego Urzędu Miasta, gdzie wtedy mieścił się areszt, w którym ofiary były przetrzymywane. Wejdziemy później na dziedziniec, żeby zobaczyć, jak wyglądał spacernik dla tych pomordowanych, przeczytamy dwie tablice, które przypominają te wydarzenia, a następnie udamy się na Rynek, gdzie dwadzieścia dziewięć osób zostało powieszonych. Później wybierzemy się na cmentarz przy ulicy Denkowskiej – mówi przewodniczący Zbigniew Pękala. Dodaje, że wędrówka zakończy się na terenie cmentarza przy ulicy Denkowskiej w miejscu zbiorowej mogiły pomordowanych. – Żeby upokorzyć rodziny, żeby dać wyraz niechęci do narodu polskiego, ofiary zostały wrzucone do zbiorowego grobu za murem cmentarnym. Dopiero po drugiej wojnie światowej miejsce to włączono do cmentarza – wyjaśnia. Wędrówka zakończy się zapaleniem zniczy przy mogile.
A jutro odbędą się tradycyjne uroczystości na Rynku, które co roku organizuje miasto.
Rozpoczną się o 17.30 – modlitwą na cmentarzu wojennym przy Denkowskiej. Znicze zapłoną także znów przy mogile ofiar. O 18.00 w kolegiacie św. Michała Archanioła odbędzie się msza święta.
A główne wydarzenia rozpoczną się o 19.00 pod Pomnikiem Pomordowanych na Rynku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia