Porozumienie „Srebrna Dolina Kamiennej” podpisane

Gminy Kunów, Ćmielów, Bałtów, Tarłów i Brody podpisały dziś w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów porozumienie pod nazwą 'Srebrna Dolina Kamiennej’.

Chcą aby utworzony w ten sposób Obszar Strategicznej Interwencji został wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, a później ujęty w Regionalnym Programie Operacyjnym, co zapewni im pulę środków unijnych, po które będą mogli sięgać.
Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podkreśla, że gminy – sygnatariuszy łączy nie tylko rzeka Kamienna.
– Przede wszystkim łączy ogromny potencjał, siła działania i rozwoju, a także perspektywa sięgania po środki europejskie. Łączy nas także piękny krajobraz, turystyka, nakierowanie na zdrowie oraz rekreację – tłumaczy.
Lech Łodej, burmistrz Kunowa zapowiada, że w pierwszej kolejności wspólnie z partnerami chcieliby pozyskać pieniądze na tworzenie obiektów dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
– Priorytetem jest dla nas zajmowanie się osobami, które najbardziej tego potrzebują. To są osoby starsze, bo społeczeństwo się starzeje, niepełnosprawne dzieci oraz dorośli. Chcemy dlatego tworzyć Warsztaty Terapii Zajęciowej, chcemy utworzyć w Miłkowskiej Karczmie Dom Opieki Społecznej na 70 osób czy Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich – wylicza.
Burmistrz Łodej podkreśla też, że priorytetami dla nich są strefy przemysłowe i rozwój turystyki.
„Srebrna Dolina Kamiennej” jest odpowiedzią na utworzenie przez pozostałe gminy powiatu ostrowieckiego, a więc Ostrowiec, Bodzechów i Waśniów z jeszcze ośmioma innymi samorządami północnej części województwa – Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Samorządowcy twierdzą, że nie zostali zaproszeni do wspólnego działania. Marzena Bernat, wójt gminy Brody mówi, że rozmawiała na ten temat z prezydentem Starachowic, ale nie uzyskała jednoznacznej odpowiedzi.
– Próbujemy wspólnie działać, bo nasze gminy już się prężnie rozwijają i nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, żebyśmy przez najbliższe 9 lat byli odcięci od środków unijnych – tłumaczy.
Dodajmy, ze samorządy mają czas tylko do 30 września na składanie poprawek do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.

/bart/

Ważne wydarzenia