Rośnie liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS

żródło: pixabay.com

Rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Na koniec sierpnia tego roku wynosiła 658 tysięcy, czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu. W tym samym czasie zarejestrowanych w świętokrzyskim oddziale ZUS było blisko 7 tysięcy obcokrajowców.

– Niewątpliwie wpływ na liczbę osób pracujących, pochodzących zza granicy, które pracowały w ostatnim czasie w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS w naszym województwie na koniec kwietnia wynosiła 4182. Teraz mamy ich blisko 7 tysięcy – mówi Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim. Zaznacza, że powoli wracamy do sytuacji sprzed wielu miesięcy.

Najwięcej cudzoziemców pracujących i opłacających składki ZUS w naszym regionie, niezmiennie od kilku lat, pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu są Białorusini, a dalej obywatele Gruzji i Mołdawii. Jak podkreśla Paweł Szkalej nasz region oprócz najbardziej licznej grupy pracowników zza wschodniej granicy zamieszkują także przedstawiciele takich krajów jak: Filipiny, Nepal czy Tajlandia. – Do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza – dodaje rzecznik.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170ciu krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. było 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia