Drogie, ale trwałe. Chodniki granitowe w centrum miasta

Samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego zdecydował się na położenie granitowych, a nie betonowych płyt chodnikowych w centrum miasta przy remontowanych ulicach Siennieńskiej, Wardyńskiego, Głogowskiego i Piwnej.


'To rozrzutność! Czy nie można zaoszczędzić na chodnikach i tych pieniędzy przeznaczyć na coś innego?- piszą w mediach społecznościowych mieszkańcy miasta.
Dlaczego gmina postawiła tym razem na granit, a nie beton?
Krzysztof Kowalski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Ostrowcu tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o jego trwałość. Chodnik ułożony z płyt granitowych może wytrzymać nawet do 50 lat, gdzie trwałość kostki brukowej to maksymalnie 15 lat.
– Granit jest to materiał odporny w zasadzie na wszystko, nawet na środki chemiczne. Jest bardzo twardy, daje się w miarę prosto czyścić ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jeżeli nie zostanie mechanicznie uszkodzony, to nie ściera się tak jak kostka – wyjaśnia.
Prezes Kowalski podkreśla także, że granit jest bardziej odporny na opady atmosferyczne.
– Nie da się też ukryć, że znacznie podnosi estetykę miasta – dodaje. Ale ma prośbę do kierowców, by parkowali swoje samochody na miejscach wyznaczonych i nie wjeżdżali na chodniki, bo nawet trwalszy granit może takiego ciężaru nie wytrzymać

/bart/

Ważne wydarzenia