Udana lekcja z dronami w terenie

Lot inspekcyjny i przegląd wieży, później lot fotogrametryczny, czyli mapowanie dużego terenu, na końcu analiza uzyskanych danych, głównie zdjęć. Dziś na terenie boiska KSZO uczniowie klas geodezji w 'Budowlance’ oraz przyszli mechatronicy i technicy odnawialnych źródeł energii z dawnego THMu brali udział w lekcji pokazowej z użyciem drona.

Zajęcia dla młodzieży w Ostrowcu przeprowadzili studenci i pracownicy Politechniki Świętokrzyskiej. – Pomiary naziemne są bardzo dokładne, ale w przypadku mapowania dużych obiektów, gdzie jest bardzo dużo elementów, geodecie lepiej jest wysłać w powietrzną misję drona i potem na przetworzonych zdjęciach szybko dokonać pomiaru wszystkich elementów. Taki dron ma jeszcze multum innych zastosowań, typu pozyskiwanie zdjęć w zakresach widma promieniowania elektromagnetycznego, która są niewidoczne dla ludzkiego oka,. Robiąc na przykład zdjęcia murawy, która jest ładna i zielona, dzięki zdjęciom w podczerwieni możemy zauważyć plamy, gdzie jej kondycja jest gorsza i wymaga lepszego nawodnienia. To samo wykorzystujemy przy okazji monitoringu lasu, zieleni miejskiej dzięki tym kamerom wielospektralnym – wyjaśnia dr Maciej Hajdukiewicz z Politechniki Świętokrzyskiej, podkreślając, że możliwości dronów są ogromne, a same urządzenia są coraz częściej wykorzystywane w wielu obszarach. Na przykład w sezonie grzewczym przy pomiarach jakości powietrza.
Młodzieży zajęcia się podobały. – Myślę, że maszyny są dokładniejsze niż ludzie. Trzeba wprowadzać nowe technologie i iść z postępem. Poza tym takie zajęcia są ciekawsze niż siedzenie w szkole i uczenie się tylko teorii – mówili.
Podobnych praktycznych zajęć we współpracy z Politechniką Świętokrzyską ma być w przyszłości więcej.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia