Badanie piersi może uratować życie. Do Ostrowca przyjeżdża mammobus

W pierwszych dniach września mieszkanki powiatu ostrowieckiego będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne.

Mammobus tradycyjnie będzie czekał na panie na parkingu przy Starostwie Powiatowym przy ulicy Iłżeckiej – 1 i 2 września. – Wczesna profilaktyka i wykrywanie chorób piersi może spowodować podjęcie wcześniejszego leczenia i skuteczne leczenie – zachęca do wykonania badań Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych starostwa.
Z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, o ile w ciągu ostatnich dwóch lat takiego badania nie wykonywały. Jeżeli nie spełniają tych wymogów mammografię mogą wykonać odpłatnie. Kosztuje to wtedy 60 zł. Dodatkowo każda z uczestniczek badania weźmie udział w losowaniu, w którym może wygrać zestaw kosmetyków o wartości 200 zł.
Przypomnijmy, że w Polsce, niestety, wzrasta zachorowalność na raka piersi. Każdego roku raka piersi wykrywa się u 16 – 18 tysięcy kobiet, a około 6 tysięcy pacjentek umiera.
Lekarze onkolodzy oceniają, że to konsekwencja, m.in. tego, że wciąż zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne i gdy trafiają do lekarza często jest za późno, by skutecznie wyleczyć raka.
W Polsce na bezpłatną mammografię zgłasza się ok. 50 proc. kobiet. Z badań wynika, że najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy na mammografię zgłasza się co najmniej 70 proc. kobiet wieku 50-69 lat.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia