Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej w gminie Kunów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kunowie pozyskała 23 tysiące 600 złotych dofinansowania z programu Niepodległa 2017 – 2022 na organizację imprezy z okazji obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.


Głównym elementem obchodów 16 sierpnia będzie pokaz filmu '1920. Bitwa Warszawska’ w reżyserii Jerzego Hoffmana na rynku w Kunowie.  Ale, jak mówi Barbara Domagała, współorganizatorka wydarzeń, obchody odbędą się także w innych miejscowościach gminy.
– Zaczniemy od Mszy Świętej w Janiku, potem będzie przemarsz do Kolonii Inwalidzkiej, gdzie zostaną złożone wiązanki i zapalone znicze – tłumaczy.
Podkreśla, że Kolonia Inwalidzka jest ważnym punktem obchodów, ponieważ miejscowość założyło 17 uczestników Bitwy Warszawskiej. Tam też odbędzie się prelekcja Jadwigi Banasik, która opiekuje się izbą pamięci dedykowaną osadnikom. Tego dnia odbędzie się także koncert Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Swoją twórczość zaprezentują również szkoły w Janiku, która jest partnerem projektu. Drugim jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kolonii Inwalidzkiej. Potem obchody przeniosą się do Kunowa, gdzie o 18:00 wystąpi kunowska Strażacka Orkiestra Dęta, a godzinę później wyświetlony zostanie wspomniany wcześniej film '1920. Bitwa Warszawska’. Barbara Domagała dodaje, że obchodom w Kunowie towarzyszyć będzie ciekawa wystawa.
– Dwadzieścia plansz, które zostały przygotowane przez biuro programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Są bezpłatnie dostępne na ich stronie, można je sobie ściągnąć i wydrukować. My je wydrukujemy na płytach PCW – wyjaśnia.
Podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, poczęstunku i wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych wraz z zespołem Kunowianie.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia