Debata o rozwoju Ostrowca. Warto wziąć w niej udział

Ostrowiec znalazł się w gronie 53 miast, które mają duże szanse na pozyskanie środków z tzw. funduszy norweskich na rozwój lokalny. Po ich ocenie Ostrowiec znajduje się na 5 miejscu. A to oznacza, że do miasta może trafić 10 mln euro, czyli ponad 42 mln zł.

Co bardzo ważne, w przypadku tych funduszy samorząd nie musi mieć wkładu własnego.
– Otaczając się w Urzędzie Miasta w Ostrowcu merytorycznymi ludźmi, jesteśmy w stanie wykazać, że Ostrowiec może być pokazywany jako przykład i lider w pozyskiwaniu pieniędzy – mówi prezydent Jarosław Górczyński.
Żeby pozyskać środki miasto musi zrealizować szereg działań, m.in. przygotować plan rozwoju lokalnego oraz plan rozwoju instytucjonalnego, co wymaga przeprowadzenia szeregu badań i konsultacji społecznych. Od kilku tygodni mieszkańcy miasta za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta mogli wypełniać ankiety, dotyczące ich oczekiwań wobec samorządu.
A 22 lipca w środę o godz. 17 w Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie się otwarta debata. Będzie można posłuchać o planach miasta, które powstały na bazie pierwszych konsultacji, wyrazić opinie na ten temat, a także przedłożyć swoje propozycje.
– Z dotychczasowych konsultacji wyłania się szeroki obraz oczekiwań mieszkańców. Część mówi o rozbudowie sieci ulic, o  poprawie komunikacyjnej. Młodzi ludzie mówią o promocji przedsiębiorczości i wsparciu lokalnych przedsiębiorców. Niektórym podoba się nasza inwestycja w przestrzeń publiczną, w zieleń, w infrastrukturę komunalną, inni zwracają uwagę na poprawę bezpieczeństwa. Osoby bardziej ekologiczne, mówią o postawach proekologicznych i odnawialnych źródłach energii – mówi prezydent Górczyński
Dodaje, że jeśli Ostrowiec pozyska środki to będą chcieli zainwestować w różne obszary. Podkreśla też siłę i wagę konsultacji z mieszkańcami. – Dzięki nim powstały otwarte baseny na Rawszczyźnie. Pamiętam jaki był odzew, gdy taka propozycja padła, nawet się takiego nie spodziewaliśmy – przypomina prezydent Ostrowca
Przypomnijmy, otwarta debata na temat potrzeb mieszkańców i rozwoju miasta odbędzie się w środę 22 lipca, o godz. 17 w Ostrowieckim Browarze Kultury.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia