Spacer wieczorową porą po osiedlu Kuźnia

żródło: facebook.com/DawnyOstrowiec

W sobotę, 11 lipca Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana zaprasza na wieczorne zwiedzanie po osiedlu Kuźnia. Międzywojenne wille, domki jednorodzinne czy kamienice, placówki oświatowe, a nawet obiekty handlowe i usługowe – wszystkie z historią w tle.

Jak podkreśla prezes Monika Bryła- Mazurkiewicz, to propozycja nie tylko dla miłośników spacerów, ale przede wszystkim pasjonatów historii Ostrowca Św., bo wszystkie obiekty mają jakąś przeszłość, historię… – To jest taka okazja, żeby poznać historię miasta w sposób aktywny. Pospacerować, pooddychać świeżym powietrzem, pooglądać poprzez te obiekty, które będziemy spotykać po trasie. Również poprzez historie ludzi, którzy byli związani z tymi obiektami. Historia jest nauką przede wszystkim o człowieku, dlatego my dużo czasu poświęcamy tym sylwetkom – mówi i dodaje, że w przeszłości na tym osiedlu działały takie zakłady jak kuźnica z dwoma młynami, potem huta z wielkim piecem i fryszerkami czy tartak.

– Nie zbraknie ciekawostek, będą biogramy, wielkie rody takie jak Wielopolscy czy Reklewscy. Będą także rodziny rzemieślnicze, bo tez będziemy przy budynku cechu. Będzie o kupcach, nauczycielach. Odwiedzimy placówki oświatowe. Powspominamy nazwiska zasłużonych dla Ostrowca lekarzy czy prawników. To będzie bardzo ciekawe spotkanie przede wszystkim z ludźmi z Ostrowca i z osiedlam Kuźnia.

Prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego zwraca uwagę na to, że taki sposób nauki historii jest dużo bardziej efektywny. – Inaczej się uczymy z książek, a inaczej kiedy obiekty widzimy i kiedy poznajemy ich historię poprzez ciekawostki i życiorysy. Inaczej wtedy przyswajamy wiedzę. To będzie na pewno dużo bardziej przyjemne i atrakcyjne – dodaje.

Wieczorne zwiedzanie potrwa około 2 godzin i rozpocznie się przy pomniku upamiętniającym kuźnicę, czyli przy zbiegu ulic: Kuźnia i Żeromskiego w okolicy obecnego hotelu Red. Spacer odbędzie się w ramach projektu 'Siła historii”, który jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności. Udział w nim jest bezpłatny.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia