Trwa modernizacja linii kolejowej przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski

źródło zdjęcia: : PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Trwa modernizacja drogi kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Obecnie prace obejmują odcinek Ostrowiec Świętokrzyski – Starachowice Wschodnie, gdzie wymieniane są tory i modernizowane perony w niektórych miejscowościach.

O ile do tej pory inwestycja nie była uciążliwa dla kierowców, tak teraz wymiana torowiska prowadzona jest w pobliżu przejazdu kolejowego na ul. Żeromskiego. Kierowcy muszą więc liczyć się z utrudnieniami w tamtym miejscu.
Jak mówi Izabela Miernikiewicz, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych to dopiero początek niedogodności w miejscu przejazdu, a kierowcy muszą się przygotować na największe utrudnienia w trzecim kwartale tego roku, ponieważ skrzyżowanie doczeka się kompleksowej modernizacji.
–  Na przejeździe na ul. Żeromskiego zabudowana zostanie nowa jezdnia i tory, co zapewni płynniejszy przejazd pociągów i aut przez torowisko. Zamontowane będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sygnalizacja przejazdowa i półrogatki – wyjaśnia.
Skrzyżowanie będzie czasowo wyłączone z ruchu, a wykonawca wyznaczy objazdy. Utrudnienia potrwają kilka tygodni.
Przypomnijmy, że inwestycja ma poprawić jakość i komfort podróżujących koleją. Po zakończeniu remontu na całym odcinku od Skarżyska do Sandomierza pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 120 km/h, a pasażerowie będą mogli korzystać z wygodnych, nowoczesnych peronów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Przywrócone zostaną regularne połączenia z Ostrowca do Sandomierza, a podróż z Ostrowca do Skarżyska skróci się o kilka minut.  Izabela Miernikiewicz podkreśla, że szereg prac został już wykonany.
– Z pierwszych efektów inwestycji korzystają już pasażerowie podróżujący na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice. Do dyspozycji jest 8 wygodnych peronów między innymi w Wąchocku i Marcinkowie. Na trasie wymieniono tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowano też 8 przejazdów kolejowo-drogowych – wylicza.
Tymczasem na odcinku Starachowice – Ostrowiec został ułożony jeden nowy tor, modernizowane są perony przy jednym torze w miejscowościach Boksycka, Brody Iłżeckie, Starachowice Michałów, Styków, Staw Kunowski i Kunów. Przebudowy doczeka się również peron w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Zostanie on podwyższony, co ułatwi wsiadanie, zamontowane zostaną płyty z pasami ostrzegawczymi dla osób niewidomych i niedowidzących, wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty z informacją dla podróżnych – podkreśla.
Rozpoczęcie prac na ostrowieckim peronie zostało zaplanowane na I kwartał przyszłego roku. Inwestycja na odcinku Skarżysko – Sandomierz kosztować będzie 379 milionów złotych, z czego blisko 340 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

/bart/

źródło zdjęcia: : PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podziel się

Ważne wydarzenia