Ostrowiec awansuje w prestiżowym rankingu samorządowym

Ostrowiec Świętokrzyski awansował z 42 na 37 miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego przygotowanym przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Ocenie podlegało 235 gmin miejskich, a w sumie 2800 samorządów w Polsce.

To jedyne opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Prezydent Jarosław Górczyński podkreślał na wczorajszej konferencji prasowej, że jest to dowód na dobre zarządzanie finansami Ostrowca.
– Dla mnie takie rankingi są najistotniejsze, ponieważ przygotowują się fachowcy. Pod uwagę wzięto, że miasto od 6 lat nie podnosi podatków, od 6 lat nie zadłuża się, nie wzięło żadnego kredytu, jednocześnie realizując inwestycje, przeprowadzając remonty i inwestując w oświatę – tłumaczył.
Dodał także, że dzięki dobrej polityce finansowej miasto bez problemu może aplikować o środki zewnętrzne, co ma wielkie znaczenie w perspektywie nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.
– Ekonomiści i branżyści już dziś mówią, że to spowolnienie gospodarcze do Polski wchodzi. Miejsc pracy będzie mniej, więc należy liczyć się z dużymi utrudnieniami i tylko silne jednostki samorządowe będą w stanie realizować swoje zadania. Z całą odpowiedzialnością zapewniam, że Ostrowiec nadal będzie stać na to, aby realizować inwestycje, aby realizować remonty i inwestować w oświatę – zaznaczał.
Prezydent Górczyński zwrócił także uwagę na fakt, że Ostrowiec w rankingu wyprzedza miasta podobnej wielkości w tym Zawiercie, Mielec, Starachowice czy Sandomierz.
W kategorii gmin miejskich Ostrowiec Świętokrzyski zajmuje najwyższą pozycję w województwie świętokrzyskim.
A na jakich miejscach w rankingu znajdują się pozostałe gminy powiatu ostrowieckiego?
W kategorii gmina miejsko-wiejska Kunów znajduje się na miejscu 165 na 628, natomiast gmina Ćmielów znajduje się na miejscu 432.
W kategorii gminy wiejskie na 1547 samorządów najwyżej z powiatu ostrowieckiego plasuje się Bodzechów, bo na miejscu 104 i jest to drugi najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim po Szydłowie, który znalazł się na miejscu 82.
Waśniów znalazł się na 738. miejscu, a ostatnie miejsce z gmin powiatu ostrowieckiego – 1109 zajmuje Bałtów.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia