Książki od Koguta do wzięcia

facebook/domspokojnejksiazki

Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie cały czas, nawet w stanie epidemii powiększa swoje zbiory, które liczą już ponad 20 tysięcy pozycji i teraz puszcza je w kolejny obieg. Od tygodnia na facebooku istnieje grupa Książka od Koguta. Liczy już ponad 1100 członków, którzy zgłaszają chęć przygarnięcia i przeczytania wystawianych tam tytułów. Każdego niemal dnia do wzięcia jest kilka-kilkanaście książek.

– Zaskoczyło mnie to ogromnie, bo wydawało mi się, że te książki będą na tej wirtualnej półce leżały jakiś czas, a schodzą momentalnie. Znajdują nabywców po kilku minutach od umieszczeniu książki na grupie, i serce rośnie, bo widzę ludzi, którzy chcą czytać i sprawia im to przyjemność – mówi Piotr Kogut, właściciel Domu Spokojnej Książki. Zaznacza, że inicjatywa dzielenia się książkami zostanie na stałe. – Ktoś, właśnie z grupowiczów, bardzo ładnie się wyraził, że sympatycznie jest, gdy książka umiera zaczytana na śmierć, kiedy jest przekazywana od czytelnika do czytelnika i rozpada się z rozczytania – zaznacza Piotr Kogut.
Dom Spokojnej Książki to miejsce, w którym kwitnie nie tylko czytelnictwo, ale także sztuka. Już w ubiegłym roku organizowanych było tam wiele inicjatyw, spotkań z autorami, wieczorów filmowych i koncertów. Kilka zaplanowanych wydarzeń na ten rok wypadło z kalendarza przez epidemię koronawirusa, ale Piotr Kogut zapowiada, że doczekają się realizacji. – Na pewno będzie projekcja filmu o czerwonej kanapie (https://www.facebook.com/Czerwona-Kanapa-w-Drodze- 1020649994746208/) i spotkanie z twórcami pomysłu tej czerwonej kanapy wędrującej po Kanadzie oraz twórcą filmu dokumentującego tę podróż. Miały się także odbyć koncertu muzyczne z cyklu Deska i myślę, że te wydarzenia na pewno się odbędą. A co dalej? Pracujemy, myślimy, aby było tu ciekawie -dodaje.
Ciekawy pomysł dzielenia się książkami z rikszy Dom Spokojnej Książki przeprowadzi na terenie powiatu starachowickiego. Od samorządu powiatowego otrzymali dotację na zakup bibliotecznej rikszy, którą będą przemierzać miejscowości i prowadzić tam małe wydarzenia promujące czytelnictwo.

/mag/

Ważne wydarzenia