Emerytura z ZUS z wyrównaniem za czas epidemii

żródło: pixabay.com

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała zawieszenie działalności wielu urzędów i instytucji. Oddziały ZUS przez wiele tygodni nie przyjmowały seniorów, przez co wiele osób nie złożyło wniosku o emeryturę, choć miały do niej prawo.

Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego mówi, że do tej pory emerytura lub renta przysługiwała od miesiąca, w którym klient złożył wniosek. Teraz, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej osoba, która w trakcie trwania epidemii koronawirusa nabyła wiek emerytalny, ale nie złożyła wniosku, może to zrobić, a świadczenie i tak będzie jej przysługiwało od momentu uzyskania tych praw. – Jeżeli są osoby, które takie uprawnienia nabyły w marcu, ale do tej pory nie złożyły wniosku o emeryturę to mogą to zrobić. Kolejna wersja specustawy daje taką możliwość i wszystkie te osoby mogą wniosek o przyznanie świadczenia złożyć teraz. Pieniądze otrzymają od marca jeśli w tym miesiącu nabyły uprawnienia – wyjaśnia rzecznik świętokrzyskiego ZUS-u.

Tak więc, jeśli ktoś osiągnął wiek emerytalny w marcu i złoży wniosek np. w czerwcu to otrzyma wypłatę świadczenia za 4 miesiące – marzec, kwiecień, maj i czerwiec.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia