Bałtów rezygnuje z rządowego dofinansowania. Drogi na Pałac nie będzie

Droga na Pałac w gminie w Bałtów nie doczeka się remontu w tym roku. Odcinek o długości 350 metrów miał być wykonany w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, jednak władze gminy zrezygnowały z dofinansowania rządowego.
Przypomnijmy, że inwestycja o wartości 1 miliona 800 tysięcy złotych miała zostać dofinansowana na kwotę 1 miliona 100 tysięcy. Pozostałe 700 miała dołożyć gmina. O potrzebie budowy drogi na Pałac mieszkańcy Bałtowa mówili od dawna. – Nie mamy pieniędzy – twierdzi Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie. – To jeszcze było za wójta Jabłońskiego, który odłożył tę realizację w czasie. Myśmy to dalej zawiesili – dodaje. Zapytany, czy gmina planuje zatem w tym roku jakiekolwiek inwestycje drogowe odpowiada, że nie pozwala na to sytuacja finansowa. – Jesteśmy tak zadłużeni, że musieliśmy zrezygnować nawet z kanalizacji w Okole, bo Regionalna Izba Obrachunkowa nie pozwoliła nam na zaciągnięcie kredytu – odpowiada. Przewodniczący Cichocki dodaje, że obecne zadłużenie wynosi 11,5 miliona złotych.
Przypomnijmy, że wójt Hubert Żądło nie zdecydował się na projekt rewitalizacji Bałtowa mimo, że gminie zostały przyznane środki unijne. Rewitalizacja obejmowała m.in. przebudowę Starego Młyna, drogi na Zarzecze, budowę kąpieliska Kamienne Oko z infrastrukturą kempingową oraz inwestycje na Okręglicy, gdzie lokalni wytwórcy mieli prowadzić punkty handlowe. Mieszkańcy Okołu nie będą też mieli kanalizacji, którą wójt obiecał przed wyborami. Teraz dochodzi rezygnacja z kolejnej inwestycji.
W powiecie ostrowieckim Bałtów to jedyna gmina, która zrezygnowała z przyznanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.
W całym województwie zrezygnował jeszcze Solec-Zdrój, który miał wykonać remont jednej drogi oraz Starostwo Powiatowe w Busku, które otrzymało dofinansowanie na realizację czterech inwestycji.

/bart, joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia