ZUS – ruszyły wypłaty tzw. 'trzynastek’

żródło: pixabay.com

Ruszyły wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych tzw. 'trzynastek’. Świadczenie to przysługuje każdej osobie pobierającej emeryturę lub rentę, bez względu na jej wysokość.

Pierwsze transze wypłat już zostały przesłane na konta Polaków. Ale nasi słuchacze pytają jak to możliwe, że wysokość 'trzynastek’ jest różna. – Wszędzie słyszymy, że kwota 13-tki jest jednakowa dla wszystkich i wynosi 981 złotych 'na rękę’. Tymczasem mój mąż otrzymał 7 złotych mniej, a ja prawie 15 zł mniej. Nie chodzi tu o wysokość kwoty, ale o zasadę – podkreśla mieszkanka Ostrowca.

– Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również trafiają takie telefony od seniorów. Mówią, że mają rozbieżności. Przypomnę, że seniorzy otrzymali swoją w marcu podwyższoną emeryturę ze względu na waloryzację. Teraz mówią, że w kwietniu kwota ta została zmniejszona i że wartość „trzynastki” została pomniejszona. Informuję, że jednorazowe świadczenia tzw. trzynastki wypłacane są w jednakowej wysokości. Nie podlegają one również żadnym obciążeniom komorniczym, czyli w żadnym wypadku nic nie mogło być potrącone – mówi Paweł Szkalej, regionalny rzecznik ZUS województwa świętokrzyskiego.

Zwraca jednak uwagę na to, że rozbieżności mogą wynikać z faktu, iż pieniądze trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. – Prawdopodobnie osoby, które dzwonią mylą „trzynastkę” ze swoim standardowym stałym świadczeniem. W kwietniu mogą być dokonywane potrącenia na podatek, ZUS dokonuje zwrotu podatku do urzędu skarbowego stąd różnice w wysokości otrzymywanych świadczeń – wyjaśnia rzecznik świętokrzyskiego ZUS-u.

Warto wspomnieć, że trzynasta emerytura w formie jednorazowego wsparcia finansowego trafiła po raz pierwszy do seniorów w 2019 roku. Otrzymało ją wówczas blisko 10 mln osób. Tylko w tym roku w województwie świętokrzyskim ZUS wypłaci około 270 tys. trzynastek, zaś w samym powiecie ostrowieckim to blisko 60 tysięcy takich świadczeń.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia