Jak dostać receptę bez wychodzenia z domu

W ostrowieckich przychodniach, podobnie jak w całym kraju wprowadzono obostrzenia sanitarno – epidemiczne. Wizyta osobista u lekarza możliwa jest tylko w pilnych przypadkach, ale wcześniej konieczna jest konsultacja telefoniczna.

– W przypadku złego samopoczucia proszę dzwonić do przychodni – mówi doktor Krzysztof Huszaluk, prezes przychodni Novomed w Ostrowcu. Pacjenci dzwonią, mówią jakie mają schorzenia, część z nich załatwiamy przez telefon wypisując pacjentowi e-receptę. Jeżeli stwierdzimy, że pacjent nie ma koronawirusa to my go oczywiście przyjmiemy, ale do tego jest potrzebny dobry wywiad zdrowotny, który przeprowadzamy – dodaje Krzysztof Huszaluk.

Przychodnia uruchomiła dodatkowe pięć numerów telefonów, by pacjenci mogli się dodzwonić, z czym w pierwszych dniach był ogromny kłopot. Ale doktor Huszaluk zachęca, by w miarę możliwości nie dzwonić zaraz po ósmej kiedy pracę rozpoczyna przychodnia.

– Wtedy mamy nawał telefonów i długo się czeka na połączenie. My pracujemy do 18 i cały dzień przyjmujemy telefony – zapewnia doktor Huszaluk.

Wiele pytań naszych słuchaczy dotyczy także realizacji recept. Nie wszyscy, szczególnie seniorzy radzą sobie ze zrozumieniem jak ten system działa.
Doktor Huszaluk mówi, że jeżeli leczymy się przewlekle wystarczy rozmowa z pielęgniarką. Informujemy na jakie schorzenie się leczymy, jaki lek jest nam potrzebny. Pielęgniarka idzie do lekarza, a ten wypisuje receptę i wprowadza ją do systemu. Nie musimy też sami wychodzić, by wykupić lek.

– To nie musi być osobiście pacjent a osoba, która zna pesel i kod dostępu – podkreśla doktor Huszaluk.

Receptę taką można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia