Czas na PIT-2019. Są nowości i ulgi

żródło: pixabay.com

Od połowy lutego możemy rozliczać podatek za 2019 rok i choć czas mamy do końca kwietnia, to przy rozliczeniu warto pamiętać o ulgach, tym bardziej, że fiskus wprowadził parę nowości.

Pierwsza i największa zmiana w podatkach dotyczy młodych osób. Zerowego PIT-u w ogóle nie zapłacą Polacy do 26 roku życia zatrudnieni na umowę o pracę albo umowę zlecenie. Przypomnijmy, że podatek ten został wprowadzony w sierpniu 2019 r. Ulga dotyczy przychodów do wysokości nieco ponad 35 tysięcy. Według szacunków rządu skorzysta z niej 2 mln młodych ludzi.

Inni podatnicy w ramach nowości w tym roku mogą odliczyć wydatki na termomodernizację domu, np. zakup materiałów budowlanych, urządzeń, koszt usługi. Warunkiem otrzymania ulgi jest jednak ukończenie całej termomodernizacji w ciągu trzech lat. Maksymalnie jeden podatnik może odliczyć nawet 53 tys. złotych. Fiskus dopuszcza jeszcze inne ulgi. – Największą popularnością cieszą się ulgi związane z rehabilitacją i wydatkami na leki. Z tytułu odliczenia na medykamenty, jeśli wydaliśmy powyżej 100 złotych, to nadwyżkę ponad te 100 zł w skali miesiąca możemy wskazać do odliczenia. W ulgach rehabilitacyjnych maksymalny limit do odliczenia wynosi 2280 złotych. Innym popularnym zwolnieniem jest ulga na dzieci w wysokości 1112,04 zł na rok, na jedno dziecko – mówi Mirosław Sejdziński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu i zaznacza, że z ulgi na internet mogą skorzystać tylko te osoby, które nie korzystały z takiego odliczenia. – Z tytułu ulgi na internet możemy skorzystać, jeśli w tej chwili po raz pierwszy założyliśmy sobie taką usługę. Mamy dwa lata na odliczenie tej ulgi. Kwota do odliczenia wynosi 760 zł – wyjaśnia.

Naczelnik Sejdziński przypomina, że rozliczenia podatku możemy dokonać za pośrednictwem platformy Twój e-PIT, gdzie przygotowana jest wstępna deklaracja dla podatnika albo na druku papierowym, który można wrzucić do specjalnej urny ustawionej w holu wejściowym skarbówki.

Do tej pory do Urzędu Skarbowego wpłynęło ponad 15 i pół tysiąca wniosków, z czego 3,5 tysiąca to wnioski papierowe.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia