Zmiany w funkcjonowaniu przychodni zdrowia. Lekarze rodzinni apelują o umawianie wizyt przez telefon

Przychodnie w związku z zagrożeniem epidemicznym wdrażają środki ostrożności. Niektóre ograniczają działalność, zwłaszcza diagnostykę.
Specjalistyczna Przychodnia Krasnal w Ostrowcu zamyka czasowo pracownie fizjoterapii i poradnię logopedyczną. Od jutra pozostałe poradnie: alergologii, chirurgii ogólnej będą pełnić dyżury w godzinach 8.00 do 10.00, a poradnia ortopedyczna w godzinach od 8.00 do 12.00. Lekarz poradni urologicznej będzie z kolei przyjmował tylko w środy od 7.00 do 12.00. – Podczas dyżurów przyjmowane będą tylko nagłe przypadki – mówi Marcin Karcz, prezes Krasnala. – Po uzgodnieniu telefonicznym przyjmujemy nagłe przypadki wymagające zaopatrzenia i apelujemy o zgłaszanie wcześniej wizyty przez telefon – dodaje.
Dziś jeszcze w Krasnalu przyjęci zostali wszyscy pacjenci. Do budynku wpuszczani byli po kilka osób, tak żeby nie tworzyć większych skupisk ludzi w jednym miejscu. Od jutra na wizytę będzie się trzeba umówić telefonicznie i to lekarz uzna, czy konieczna będzie wizyta w poradni, czy pomoc zostanie udzielona telefonicznie lub wizyta zostanie przesunięta na inny termin. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia nie będą w najbliższym czasie wykonywane badania USG. – Receptę i zwolnienia można wystawić zdalnie i nie ma konieczności pojawienia się pacjenta w przychodni – podkreśla prezes Karcz.
Działalności na razie nie zawieszają poradnie rodzinne, ale lekarze apelują o wcześniejsze umawianie wizyty przez telefon. Proszą też o cierpliwość, bo pielęgniarki nie nadążają z odbieraniem telefonów. – My zorganizowaliśmy pracę w taki sposób, żeby w przychodni były dwie, trzy osoby w jednej chwili. Przy wejściu pielęgniarka mierzy temperaturę wszystkim pacjentom. Pacjenci wypełniają też karty z informacja o możliwym kontakcie z osobami, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach zagrożonych – mówi Małgorzata Krysa-Kowal, prezes Przychodni 'Rodzina’ działającej na osiedlu Słonecznym i na Ogrodach. Apeluje, aby rezygnować z wizyty u lekarza, gdy nie jest to konieczne. Podkreśla, że zwolnienia oraz e-recepty wystawiają już teraz – po wywiadzie telefonicznym. – Było dziś kilkadziesiąt telefonów i udzielamy takich tele-porad, wypisujemy także on-line zwolnienia lekarskie, a przez sms wysyłamy kody, dzięki którym można wybrać leki w aptece – wyjaśnia.
Przychodnia nie kieruje także na badania diagnostyczne, które nie wymagają pilnej interwencji i nie są teraz konieczne.
Podobne zasady funkcjonowania wdrożyły także inne poradnie. Numery telefonów podają na swoich stronach internetowych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia