7 osób pod nadzorem sanitarnym w powiecie ostrowieckim

W powiecie ostrowieckim nie ma żadnej osoby zakażonej koronawirusem ani objętej kwarantanną – powiedziała dziś (wtorek 10 marca) Radiu Ostrowiec Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodaje, że pod nadzorem sanitarnym obecnie jest 7 osób.

– Osoby te wróciły z Włoch, Niemiec i Anglii, ale nie wykazują objawów chorobowych. Jesteśmy z nimi w ciągłym kontakcie, mają się obserwować i mierzyć temperaturę ciała – tłumaczy.
Dziś w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu odbyło się także spotkanie z przedstawicielami przychodni i placówek zdrowia, podczas którego dyskutowano na temat wdrażania zaleceń instytucji państwowych i służb sanitarnych dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Przypomnijmy, że szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze i o obniżonej odporności. Chodzi tu, m.in. o pomoc w codziennych zakupach, czy załatwianiu pilnych spraw urzędowych. Osoby starsze, schorowane powinny unikać dużych skupisk ludzi.
Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne – co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki oraz objawów grypopodobnych należy powstrzymać się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami, a w przypadku podejrzeń, że mogło dojść do zakażenia absolutnie nie wychodzić do przychodni czy szpitala tylko zadzwonić z prośbą o pomoc do sanepidu.
Czynna jest także bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje. Jej numer to 800 – 190 – 590.
A wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać na naszej stronie internetowej radioostrowiec.pl oraz na facebooku.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia