Apel GIS w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny apeluje, by przestrzegać zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosować się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

– Ponieważ wirus roznosi się drogą kropelkową należy zachować podstawowe zasady higieny. Często myć ręce wodą z mydłem i dezynfekować środkami na bazie alkoholu, ważna jest też bezpieczna odległość od osoby chorej (ok.2 metrów) – mówi Wioletta Adamczyk – Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu.

Szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze i o obniżonej odporności. Głownie chodzi tu o pomoc w codziennych czynnościach takich jak zakupy, czy załatwianie spraw urzędowych, by nie musieli narażać się na obecność wirusa w dużych skupiskach ludzi, np. marketach.
Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne – co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa. W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki oraz objawów grypopodobnych należy powstrzymać się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami, a w przypadku podejrzeń, że mogło dojść do zakażenia absolutnie nie wychodzić do przychodni czy szpitala tylko zadzwonić z prośbą o pomoc.
Czynna jest także bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje. Jej numer to 800 – 190 – 590.
A wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać na naszej stronie internetowej radioostrowiec.pl oraz na facebooku.

/marsz/

Podziel się

Ważne wydarzenia