Trwa Europejski Tydzień Autyzmu

Od kilku lat w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Jest to szczególna okazja, by uświadamiać czym jest autyzm, jak się objawia i jak wygląda codziennie życie osób z tym zaburzeniem.

– Autyzm to jest zaburzenie rozwoju dziecka, które się objawia mniej więcej pod koniec 2 roku życia, a około 3 roku życia jest już diagnozowane. Jest to zaburzenie na podłożu neurologicznym, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Mówiąc krótko – są to zaburzenia zmysłów, komunikacji a także zaburzenia w komunikacji – mówi Andrzej Skrzypczak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ostrowcu.

W tych dniach placówka organizuje spotkania i zajęcia dla uczniów z autyzmem, ich rodziców oraz osób zainteresowanych tym schorzeniem. – Poza koncertem relaksacyjnym z nutą zimowo- świąteczną, zaplanowaliśmy też warsztaty sensoryczno-ruchowe, czy dogoterapię. Przed nami także uroczysta akademia, podczas której dzieci zaprezentują swoje umiejętności, a także spotkanie z mikołajem i prezenty – wymienia dyrektor Skrzypczak.

Kolorem niebieskim, który symbolizuje solidarność z cierpiącymi na autyzm podświetlono budynek Starostwa Powiatowego, a także Ostrowiecki Browar Kultury. – To jest zwrócenie uwagi na to, że się solidaryzujemy a także zwracamy uwagę na to, że taki tydzień się w ogóle odbywa – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Dodajmy, że 10 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury na ulicy Wspólnej o godzinie 10- tej odbędą się jasełka oraz kiermasz, na którym będzie można kupić ozdoby świąteczne wykonane przez osoby z autyzmem.
– Zebrane środki przeznaczone zostaną na cele statutowe stowarzyszenia Niebieski Jeżyk – mówi prezes Dorota Barańska-Balin i dodaje, że zorganizują też coś dla dzieci – może jakaś wycieczka albo ciekawe warsztaty.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia