WSBiP zachęca do pisania listów w obronie praw człowieka

Dziś w kraju i na całym świecie rozpoczął się Maraton Pisania Listów. To zapoczątkowana 20 lat temu w Polsce inicjatywa Amnesty International, która mobilizuje ludzi do solidarnego i masowego przeciwstawienia się łamaniu praw człowieka. W Ostrowcu przedsięwzięcie wspiera Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości.

– Nasza uczelnia już po raz czwarty przyłącza się do tego maratonu, ponieważ chcemy pomóc w walce o prawa człowieka i celem tej akcji jest napisanie jak największej liczby listów i innych apeli w formie e-maili, faksów, sms’ów do odpowiednich władz we wskazanych krajach, by skierować uwagę na łamanie przez nie praw człowieka – mówi Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor biblioteki WBSiP.

Pisząc list, który zostanie później wysłany do ambasady właściwego kraju można stanąć w obronie konkretnej osoby. W tym roku organizacja wskazała 10 takich osób, opisała ich historię.
Wśród nich są m.in. siedemnastoletni Emil Ostrowko z Białorusi, który, jak tysiące innych nastolatków zatrzymanych za drobne przestępstwa narkotykowe, odsiaduje karę 8 lat więzienia i jest zmuszany do ciężkiej pracy fizycznej. Pisząc list można też wezwać Iran do natychmiastowego uwolnienia Yasaman, która została skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowemu noszeniu hidżabu, albo Grecję, by wycofały wszystkie zarzuty przeciwko Sarze i Seánowi, oskarżonym o szpiegostwo, przemyt ludzi i przynależność do organizacji przestępczej za ratowanie na morzu uchodźców. – Taki list w obronie można napisać własnymi słowami w języku angielskim lub posłużyć się wzorem. Każdemu, kto chciałby się do nas przyłączyć pomożemy w napisaniu takiego listu.  U nas w bibliotece mamy też wszystkie materiały informacyjne na temat temat – zachęca do udziału w wydarzeniu dyrektor Bakalarz- Kowalska.

Akcja pisania listów potrwa do 15 grudnia. Co roku organizowana jest w okolicach Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia i przynosi rezultaty, bo osoby, za którymi wstawiają się nieraz setki tysięcy osób, bywają uwalniane, jak Muhammad Bekzhanow, dziennikarz z Uzbekistanu, którego wypuszczono po 17 latach więzienia. On i inni dziękują też za wsparcie – dające też otuchy.

W ubiegłym roku w całej Polsce napisano prawie 309 tysięcy listów, w Ostrowcu, dzięki zaangażowaniu pracowników biblioteki WSBiP – ponad 200.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia