Wynajem czy kupno – kiedy kredyt hipoteczny się opłaca?

Jeszcze do niedawna wiele osób za swój życiowy cel uważało posiadanie własnego lokum na własność, popularne było nawet powiedzenie “ ciasne, ale własne”.

Jednak na przestrzeni lat, kiedy to coraz rzadziej wiążemy się na stałe z jednym miejscem, wynajem mieszkań staje się popularną alternatywą dla kredytów hipotecznych. Postaramy się dziś sprawdzić, czy faktycznie jest tak, że któraś z opcji jest lepsza. Czy ta dotycząca zakupu mieszkania, czy jego wynajęcia.

Zakup mieszkania na kredyt – zalety i wady takiego rozwiązania

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że zakup mieszkania nie jest wcale prostym i przyjemnym zadaniem. Po pierwsze należy posiadać odpowiednie środki, które pozwolą pokryć aż 20% wartości nieruchomości zakupionej na kredyt hipoteczny. Już ta kwestia sprawia, że wiele młodych osób fizycznie nie stać na takie rozwiązanie. Kolejną kwestią jest konieczność posiadania klarownej historii kredytowej, a także stałego źródła dochodu. Następnie dochodzą wszelkiego rodzaju formalności oraz decyzje związane z wyborem kredytu, które można sobie ułatwić poprzez analizę zestawień takich jak to: https://domkredytowy.pl/najtanszy-kredyt-hipoteczny/.

Mimo wszystko posiadanie mieszkania na własność to szereg udogodnień. Przede wszystkim można je urządzić tak, jak się nam podoba i nikt nie może nic narzucić. Po drugie, inwestujemy co miesiąc pieniądze w swój majątek, który stanie się w przyszłości jedynie naszą własnością.

Dla kogo wynajem

Wynajem mieszkania to jedna z najprostszych dróg na usamodzielnienie się. Nie wymaga praktycznie żadnego wkładu finansowego, oprócz występującej kaucji, a także opłat za wynajem, które są dokonywane miesięcznie. Przy tym rozwiązaniu nie martwimy się niczym, od cieknącego kranu po problemy – na przykład – ze spółdzielnią. Możemy także w dowolnej chwili rozwiązać umowę, spakować się i wyprowadzić w najbardziej odległy zakątek świata. W końcu nic nas nie trzyma w danym miejscu.
Jednak istnieją także wady wynajmu mieszkań. Przede wszystkim nic, co dotyczy lokalu nie podlega naszym decyzjom, od koloru ścian często po jego wyposażenie. W pewnym sensie nigdy nie jesteśmy u siebie, a zawsze u kogoś. Po drugie nie mamy pewności, czy na przykład za miesiąc właściciel mieszkania nie postanowi rozwiązać z nami umowy lub podnieść czynszu. Co daje brak bezpieczeństwa i gwarancji posiadania dachu nad głową.
Pierwsze z rozważań dedykowane jest raczej dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie życiowe oraz mają pewność, że zostaną w danym miejscu przez najbliższe kilka lat. Wynajem natomiast sprawdza się raczej u młodych osób, dopiero rozpoczynających dorosłe życie, które nie wiedzą jeszcze, jak potoczy się ich kariera, czy też życie rodzinne. Stąd wynika, że nie ma jednego uniwersalnego, idealnego dla wszystkich rozwiązania.

Podziel się

Ważne wydarzenia