Promesy na przebudowę dróg w powiecie przyznane

Wczoraj w Kunowie wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczała promesy na dofinansowanie inwestycji w ramach programu Fundusz Dróg Samorządowych na 2019 rok. Od teraz samorządowcy będą mieli dokładnie rok na przeprowadzenie inwestycji.

Z dofinansowania na poziomie do 80 proc. cieszy się Lech Łodej, burmistrz Kunowa, który podkreśla że w gminie zostanie wykonany ważny odcinek drogi
– Będziemy przebudowywali ulicę Prostą w Kunowie. Zadanie kosztorysowo opiewa na kwotę około 2 milionów złotych, przebudujemy tam gazociąg, wodociąg, oświetlenie i kanalizację deszczową. Przy okazji wykonamy także odwodnienie ulic Słowackiego i Krzywej – wyjaśnia.
Gmina Ćmielów – dzięki otrzymanej dotacji – wyremontuje drogę miedzy Wolą Grójecką a Drzemkowicami. Waśniów z kolei aż trzy odcinki: w Boleszynie, we Wronowie oraz Mominie.
W gminie Bodzechów remontu doczeka się odcinek od drogi wojewódzkiej nr 754 do Rezerwatu 'Krzemionki’. – Bardzo nas cieszy fakt, że już teraz uda nam się dołożyć 'cegiełkę’ do poprawy dostępności Krzemionek dla turystów, które zostały wpisane na listę UNESCO – podkreśla wójt Jerzy Murzyn, ale wyjaśnia też, że równie ważna dla gminy będzie przebudowa drogi powiatowej w Denkówku. Dlatego do wkładu własnego powiatu, który jest w złej sytuacji finansowej – zdecydowali się dołożyć około 1,5 miliona złotych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji szacowanej na około 4 miliony złotych.
– Dzięki tej przebudowie uda nam się definitywnie zakończyć temat zalewania części posesji mieszczących się w Denkówku – tłumaczy wójt Murzyn.
Samorząd powiatowy – we współpracy z gminami – skierował do programu łącznie 7 odcinków dróg. Oprócz ulicy w Denkówku w gminie Bodzechów to także droga relacji Bałtów – Antoniów w gminie Bałtów, dwa odcinki drogi w Nosowie w gminie Waśniów, w Ćmielowie drogi w Piaskach Brzóstowskich oraz w miejscowości Skała, a także droga w Janiku w gminie Kunów.
Remontu doczekać się ma także aleja Jana Pawła II na odcinku od ulicy Radwana do Siennieńskiej w Ostrowcu.
Z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych rezygnuje gmina Bałtów, mimo, że złożony przez nich wniosek dotyczący remontu dojazdu do Pałacu Druckich-Lubeckich z drogi wojewódzkiej nr 754 został zakwalifikowany, ale z dotacją na poziomie nie 80 proc., jak wójt zakładał, ale 50ciu proc. Hubert Żądło uznał, że gminy nie stać na taki wkład.
/bart/

Ważne wydarzenia