Świętokrzyskie Święto Pszczoły już za nami

Warsztaty pszczelarskie, międzynarodowa konferencja poświęcona apiterapii, a także aromatyczne miody pitne, nalewki i piwa – to wszystko elementy trwającego trzy dni Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. W weekend na bałtowską Okręglicę zjechali się pszczelarze, właściciele pasiek, rzemieślnicy
i wytwórcy z całego kraju oraz z zagranicy, którzy zaprezentowali najróżniejsze akcesoria z zakresu pszczelarstwa – profesjonalny sprzęt i odzież, ule, środki zwalczające choroby pszczół, a także szeroki wachlarz miodów oraz kosmetyków i medykamentów powstałych na bazie miodu i mleczka pszczelego.

– Prezentujemy na naszym stoisku oczywiście miody z naszej pasieki, ale też i wyroby woskowe, książki specjalistyczne dla laików oraz dla bardziej zaawansowanych. Są także świece woskowe, które wyrabiają uczniowie podczas zajęć praktycznych. Wszystkie produkty pochodzą z naszej pracowni – mówiła Anna Korbus z Technikum Pszczelarskiego z miejscowości Pszczela Wola i dodaje, że są jedynym technikum w Europie, które kształci w kierunku pszczelarza.

Święto Pszczoły cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wystawców, ale także
i kupujących.

– Przyjeżdżam tutaj coś sobie kupić, jakiś sprzęt dokupić. Jestem lokalnym pszczelarzem i prowadzę taką amatorską pasiekę. Mam 35 rodzin – mówił Rafał Maziarz z Bałtowa.

 

/paw/

Ważne wydarzenia