ZDZ realizuje projekt RAK NA WSPAK

źródło: zdz.kielce.pl

Pierwsze osoby z województwa świętokrzyskiego skorzystały już z profilaktycznych badań kolonoskopowych, które pozwalają na wczesne wykrycie nowotworów jelita grubego. To w ramach projektu Rak na wspak – jaki realizuje Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Zbadać się może prawie 2,5 tysiąca mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

– Badania są wykonywane w 6 placówkach, są to placówki w Ostrowcu, w Chmielniku, Końskich, Włoszczowie, Staszowie i w Skarżysku Kamiennej – mówi Edyta Solnica, kierownik działalności pozaszkolnej ZDZ.

– Z badań mogą skorzystać osoby w wieku 25-65 lat. Są to zarówno osoby pracujące, bezrobotne jak również bierne zawodowo, z powodu swojego stanu zdrowia – informuje Edyta Solnica.

W Ostrowcu badania kolonoskopowe wykonuje przychodnia ARS-MED, która mieści się przy ul. Słowackiego. Liczba miejsc jest ograniczona, bo z oferty ZDZ na terenie samego powiatu ostrowieckiego może skorzystać około 600-set mieszkańców.

Bezpłatne badania będzie można wykonać do końca sierpnia przyszłego roku.
Wartość całego projektu to 3 mln 300 tysięcy złotych, a ZDZ na ten cel pozyskał dofinansowanie w wysokości prawie 3 milionów zł.

/paw/

Ważne wydarzenia