Potężna nawałnica przetoczyła się w poniedziałek przez powiat ostrowiecki.

źródło: Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Potężna nawałnica przetoczyła się wczoraj przez powiat ostrowiecki. Największe szkody poczyniła
w gminach Bodzechów i Ćmielów. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał dachy.

W gminie Bodzechów uszkodzone są linie energetyczne, bez prądu jest kilka miejscowości. Na szczęście nikt nie ucierpiał. W samym Bodzechowie dach nad głową straciła wielopokoleniowa rodzina licząca 17 osób, w tym osoby niepełnosprawne.

– Największy problem jest w Bodzechowie przy ulicy Zamłynie. Zerwało dach z budynku mieszkalnego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączył go z użytkowania. Część poszkodowanej rodziny, bo nie wszyscy chcą, ma zapewnione miejsce w lokalach zastępczych – mówi Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa.

Poszkodowani noc spędzili u sąsiadów. Do momentu zakończenia prac remontowych mają zapewniony nocleg w lokalach socjalnych. Udało się znaleźć firmę, która naprawi dach ich domu za kwotę niższą niż cena rynkowa. Rodzina otrzyma też pomoc finansową z gminy.

W Szewnie piorun uderzył w budynek mieszkalny, doszło do zwarcia instalacji elektrycznej.
Nawałnica uszkodziła też dachy budynków na terenie gminy Ćmielów.

– Burza spowodowała uszkodzenia dachów na kilku okolicznych domach w samym mieście jak i okolicznych miejscowościach oraz naruszenie blachy dachu dawnego budynku internatu w Ćmielowie- mówi Wojciech Stachurski, wiceprezes tamtejszej OSP.

W całym powiecie uszkodzonych łącznie zostało 19 budynków, w tym 17 mieszkalnych.
Strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew, które tarasowały drogi. Te zostały już udrożnione, ale w wielu miejscach uszkodzone zostały lampy uliczne. Energetycy naprawiają usterki, bo około 300 gospodarstw w gminie Bodzechów nie miało prądu. Energetycy zapewniają, że do końca dnia prąd powinni mieć już wszyscy.

/paw/

Ważne wydarzenia