Decyzja o wpisie Krzemionek na listę UNESCO już w czerwcu

źródło zdjęcia: Rezerwat Krzemionki

Decyzja o wpisaniu 'Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadnie w stolicy Azerbejdżanu – Baku na 43 Sesji Komitetu światowego Dziedzictwa na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Rekomendacja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków, czyli ciała doradczego UNESCO jest pozytywna, ale – jak informuje Ewa Działowska, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu – jest też kilka niedociągnięć i będzie trzeba je poprawić.
– Opinia Międzynarodowej Rady Ochrony Środowiska (ICOMOS) jest pozytywna, ale są kwiestie związane z zarządzaniem tym zabytkiem. UNESCO chce mieć pewność, że zabytek nie zostanie w żaden sposób zniszczony – tłumaczy.
Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków podnosi w rekomendacji zagrożenia dla niektórych stanowisk i zalecenia, w tym konieczność natychmiastowego rozpoczęcia procesu tworzenia parku kulturowego. Zgodę na to muszą wydać samorządy na których wszystkie te stanowiska leżą, a więc gminy Bodzechów, Ożarów i Ćmielów.
– To nie jest rzecz, którą da się stworzyć w ciągu paru dni. To jest kwestia minimum dwóch lat. W tej chwili będziemy rozmawiali z przedstawicielami wszystkich tych gmin czy jest wola stworzenia parku kulturowego – wyjaśnia Ewa Działowska.
Na terenie parku kulturowego, który ma chronić zabytki, nie będzie można na przykład wydobywać wapienia, a kamieniołom wapienia działa w pobliżu stanowiska Korycizna i jak czytamy w rekomendacji 'ma on negatywny wpływ na integralność dobra’. Narażone na zniszczenia głęboką orką są też pozostałości archeologiczne osady Gawroniec położone na terenie rolniczym. Dyrektor Działowska zaznacza jednak, że utworzenie parku kulturowego niesie dla samorządów także korzyści – znaczące – jak mówi.
– Jest to wspaniała możliwość stworzenia wspólnego projektu, miejsca gdzie będą mogli odpoczywać, zwiedzać te zabytki. Da to możliwość rozwoju infrastruktury, rozwoju turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej. To jest szansa rozwoju dla całego regionu – podkreśla dyrektor Działowska.
Z włodarzami trzech samorządów o podpisaniu listu intencyjnego o woli powołania parku kulturowego dyrektor muzeum chce rozmawiać jeszcze w tym tygodniu.
Przypomnijmy, że wniosek nominacyjny obejmuje kopalnie w Krzemionkach oraz
prahistoryczne kopalnie krzemienia – Borownię i Koryciznę oraz największą z osad związanych z wydobyciem na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia