Akcja „Gwiazdki Moc”. Dzień otwarty w Zespole Szkół Specjalnych

Nowoczesne urządzenia edukacyjne wspierające terapię dzieci, sprzęt do pracowni stolarskiej i kulinarnej znalazły się już na wyposażeniu Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu. Zakupy były możliwe dzięki świątecznej akcji „Gwiazdki Moc” zorganizowanej w grudniu przez Radio Ostrowiec i LGD Krzemienny Krąg.

Wielkie serca naszych Słuchaczy pozwoliły zebrać ponad 60 tysięcy złotych, za co bardzo dziękujemy.
Szkoła wzbogaciła się, m.in. o nowoczesną podłogę multimedialną z oprogramowaniem rewalidacyjnym, podświetlany basen z kulkami i biały domek do pracy z dziećmi autystycznymi w Sali Doświadczania Świata. W pracowni gospodarstwa domowego są nowe urządzenia agd: lodówka, kuchnia z bezpieczną płytą indukcyjną, grille, mikrofalówki, naczynia, a w pracowni stolarskiej, m.in. plotter, czyli komputerowe urządzenie mogące nanosić na płaskie powierzchnie skomplikowane obrazy i wycinać wzory. Dzięki tym urządzeniom uczniowie rozwijają swoje zmysły, uczą się wykonywać czynności potrzebne w codziennym życiu i przysposabiają się do zawodu pomocy kucharza i stolarza. – Ten sprzęt pozwoli na oswojenie się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z zadaniami, które czekać ich będą w zakładach pracy – podkreśla Magdalena Wykrota – Skóra, dyrektor placówki.
Zespół Szkół Specjalnych prowadzi nabór do szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do zawodu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem.
– Podczas dnia otwartego chcieliśmy pokazać rodzicom, że na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego jest wspaniała placówka, która wspiera rozwój dzieci w każdej możliwej dziedzinie. Mamy bardzo szeroki wachlarz zajęć terapeutycznych – mówi dyrektor Magdalena Wykrota – Skóra.
Dzieci pracują w niej na co dzień z logopedą, terapeutą wad postawy, mają zajęcia z integracji sensorycznej w sali doświadczania świata, muzykoterapię, plastykoterapię, dogohipoterapię, zajęcia na basenie. – Wszystkie te zalecenia, które sugeruje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dzieci mają za darmo w naszej placówce – podkreśla dyrektor szkoły.
Ani, córce pani Renaty, która od września rozpocznie naukę w szkole podstawowej specjalnej najbardziej podobała się interaktywna podłoga oraz basen z podświetlanymi kulkami. – Ta nowa sala także mi się bardzo podoba. Wydaje mi się, że szkoła bardzo duże oferuje – mówi pani Renata.
Otwarte spotkanie było też okazją do zaprezentowania umiejętności, jakie zdobywają uczniowie. Były występy, owocowy poczęstunek i wiele innych atrakcji. W szkole działają sekcje artystyczne, a nawet koło harcerskie.
– Mamy warunki, by przyjąć praktycznie każdą liczbę chętnych, ale specyfika placówki jest taka, że dokładną liczbę poznamy dopiero przed nowym rokiem szkolnym, dlatego nabór jest prowadzony do końca sierpnia – wyjaśnia dyrektor Wykrota- Skóra.
W szkole na co dzień uczy się około setki dzieci.
/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia