Radni powiatowi uchwalili budżet na 2019. Przeciw byli radni PiS

Powiat ostrowiecki ma budżet na 2019 rok. Rada powiatu przyjęła go w środę na sesji czternastoma głosami „za”, przy sześciu głosach przeciwnych. Budżetu nie poparli opozycyjni radni PiS. Przewodniczący Zbigniew Duda i były starosta ostrowiecki, który odpowiadał za przygotowanie projektu stwierdził, że po naniesionych przez nową władzę zmianach zawiera on elementy programu naprawczego i PiS nie chce przykładać ręki do ewentualnych zwolnień lub obniżki płac pracowników. – My, jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie możemy poprzeć takich działań – mówił, przedstawiając stanowisko klubu. Dodał też, że poprzedni zarząd, którym kierował, zostawił w kasie powiatu prawie 11 milionów złotych „żywej gotówki”, więc w jego ocenie sytuacja powiatu nie jest tak dramatyczna, jak przedstawia ją obecny zarząd.
Przypomnijmy, że w 2020 roku powiat będzie musiał pokryć stratę szpitala za 2018 rok w wysokości około 12stu milionów złotych. W tym samym roku wzrosną też raty kredytowe do około 4 milionów złotych miesięcznie.
Jak poinformowała skarbnik powiatu Magdalena Zieleń, teraz na koncie powiatu jest 9 milionów złotych „wolnych środków”. – Nie ulegajmy złudzeniom – skomentował to wicestarosta Andrzej Jabłoński. – W samorządzie, przy racjonalnej gospodarce, wolnych środków być nie powinno, bo pieniądze muszą służyć mieszkańcom – podkreślił i wskazał, że na przykład remontów wymagają zaniedbane i niedoposażone w sprzęt placówki powiatowe. Wyjaśniał też dlaczego wprowadzili zmiany do budżetu.
-Przede wszystkim nam zależy na tym, żeby podnieść wydolność tego budżetu i móc zrealizować niektóre zadania. Wyłuskane zostały oszczędności wynikające z płac, musimy być przygotowani do pokrycia niektórych zobowiązań, na przykład w zakresie przygotowania projektów. Wszystkie poprawki, które wprowadziliśmy, zmierzają do ograniczenia niektórych nieracjonalnych wydatków, na przykład w zakresie promocji – zaznaczył wicestarosta Jabłoński.
Zmniejszone wydatki na promocję w kwocie 250 tysięcy złotych pójdą na remonty w szkołach. Wydatki płacowe w powiecie i jego jednostkach zmniejszone zostaną o 430 tysięcy złotych. Szczegóły tych oszczędności znane mają być po przedstawieniu nowej struktury organizacyjnej powiatu. Możliwe, że poznamy ją w tym tygodniu.
Dodajmy, że przyjęty budżet powiatu na 2019 rok zakłada dochody w wysokości 131 milionów 241 tysięcy złotych. Wydatki mają wynieść 130 milionów 841 tysięcy.

/mag/

Ważne wydarzenia