Marzena Dębniak starostą, Andrzej Jabłoński wicestarostą, a Piotr Dasios wiceprezydentem Ostrowca

W czwartek stery w powiecie i jednostkach podległych starostwu przejmie Marzena Dębniak, obecnie wiceprezydent Ostrowca i wieloletnia sekretarz miasta. Ma już rekomendację Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego, które dzięki uzyskanej większości w Radzie Powiatu rządzić będzie samodzielnie.
– Jestem osobą odpowiedzialną. Godząc się na takie stanowisko wiem, że będzie wymagało zaangażowania i ogromu pracy – mówi w rozmowie z Radiem Ostrowiec i zaznacza, że przeprowadzka z magistratu, który w jej ocenie funkcjonuje bardzo dobrze do starostwa powiatowego, nie jest powodem do świętowania i radości. – Trudno mówić o radości jeżeli zna się częściowo sytuację finansową powiatu i szpitala – wyjaśnia.
Z ostatniej opublikowanej przez powiat informacji o wykonaniu planu finansowego szpitala za pierwsze półrocze 2018 roku wynika, że osiągnął on stratę w wysokości przekraczającej 7 milionów złotych, powiększając zadłużenie do blisko 40 milionów. Jak mówi Marzena Dębniak, strata lecznicy za 9 miesięcy tego roku ma już wynosić 13 milionów, a zadłużenie 45. – Zarząd powiatu był zobowiązany złożyć budżet do 15 listopada na rok 2019 i my też nie wiemy, co w tym budżecie jest – mówi z kolei o kondycji finansowej samego starostwa, nazywając także ją bardzo trudną.
Na zrobienie bilansu otwarcia i zapoznanie się z sytuacją finansową Marzena Dębniak daje sobie dwa, trzy tygodnie. To, czy przeprowadzą zewnętrzny audyt uzależnia od współpracy z naczelnikami i dyrektorami podległych jednostek. Mówi też o wyzwaniach w oświacie, którym sprostać chce jeszcze w tym roku. – Proszę zauważyć, że za chwilę szkoły powiatowe mają być przygotowane do przyjęcia podwójnego rocznika – zaznacza.
Jak dowiadujemy się nieoficjalnie wicestarostą ma zostać Andrzej Jabłoński, dotychczasowy wójt Bałtowa. Z kolei w Zarządzie Powiatu zasiąść mają radni Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich oraz Agnieszka Rogalińska, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego.
Na pierwszej sesji nowej Rady Powiatu Ostrowieckiego wybrane zostanie też prezydium. Najpewniej na przewodniczącego zostanie zgłoszony radny Mariusz Pasternak z Ćmielowa, a na zastępców Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów i lekarz diabetolog Małgorzata Bień.
Marzenę Dębniak na stanowisku wiceprezydenta Ostrowca zastąpić może z kolei Piotr Dasios.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia