„Nie ogólniki, a konkretne rozwiązania” w Programie Porozumienia Obywatelskiego

Tak skomplikowanej sytuacji i tak podzielonej sceny politycznej, jak teraz nie było jeszcze w historii wyborów samorządowych – mówił podczas wczorajszej konwencji wyborczej Eligiusz Mich, lider Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Obywatelskie, które wystawiło w wyborach listy do Rady Powiatu Ostrowieckiego. – Doszliśmy do momentu, gdzie polaryzacja sceny politycznej jest bardzo widoczna i spotyka się z krytyką – zaznaczał.

Przypomnijmy, że były przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Ostrowcu i wicestarosta powiatu ostrowieckiego zarejestrował swój komitet wyborczy po tym, jak jego partia za przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, jaką w kraju tworzą PO i Nowoczesna, uznała komitet Grigora Szaginiana, obecnego szefa PO i największego krytyka istniejącej w powiecie koalicji PO z PiS. Eligiusz Mich zaznaczał w swoim wystąpieniu, że przenoszenie sporów ideologicznych na szczebel samorządu dzieje się ze szkodą dla lokalnej społeczności, a zagrożeniem jest też zawłaszczanie samorządu przez jedną siłę polityczną. Dlatego, jak podkreślił, rządy koalicyjne są dla nich nadrzędną wartością, które pozwolą na realizację ich postulatów. Podkreślił, że to nie ogólniki i slogany, a konkretne rozwiązania.

Zaprezentowany podczas konwencji program Porozumienia Obywatelskiego ma opierać się na współpracy samorządu powiatowego ze wszystkimi gminami, w tym z miastem Ostrowiec. Został zbudowany na 4 sferach: społecznej, gospodarczej, kulturalnej i sportowej i zawiera konkretne rozwiązania. Wśród nich między innymi wdrożenie w instytucjach samorządowych rocznych staży dla bezrobotnych, zwiększanie oferty edukacyjnej szkół i rozwijanie szkolnictwa zawodowego oraz budowę stadionu lekkoatletycznego przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego, dla którego jest już projekt budowlany, a także utworzenie stanowiska architekta powiatowego i przebudowę ulicy 11 listopada i Żeromskiego oraz budowę w ciągu tej ulicy wiaduktu nad torami.

– Rozmowy z PKP i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad są już w tej sprawie prowadzone i myślę, że ta ważna przeprawa może doczekać się w tej kadencji przynajmniej decyzji czy projektu – powiedział Mich.

W programie Porozumienia Obywatelskiego znalazły się też zapowiedzi działań, do których lider komitetu chciałby przekonać inne samorządy i realizować je we współpracy, a nawet takie, które są w wyłącznych kompetencjach gminy Ostrowiec. Wymienił wprowadzenie przez gminę ulg w podatku od nieruchomości dla szpitala powiatowego, rozważenie możliwości sfinansowania dla mieszkańców darmowego internetu, utworzenie we wszystkich szkołach gabinetów lekarskich z opieka dentystyczną, ale także przeznaczenie na Budżet Obywatelski 10 proc. budżetu gminy, wprowadzenie darmowej komunikacji na trenie powiatu, czy przekształcenie Agencji Rozwoju Lokalnego w spółkę promującą miasto i aktywnie poszukującą inwestorów.

Mich chce też lobbować za inwestycją, która da mieszkańcom dostęp do peronów na dworcu PKP od strony ulicy Żabiej i za rozbudową drogi łączącej Ostrowiec, Starachowice i Skarżysko aż do S7.

W konwencji Porozumienia Obywatelskiego uczestniczyła posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz. Jak mówiła – wspiera komitet Eligiusza Micha i wierzy w jego sukces.

– Czasami, gdy nam coś nie wychodzi, gdy drogi się rozchodzą, to ręce opadają i mamy ochotę trzasnąć drzwiami, ale bywa tak, że ludzie wyjątkowi podejmują wyzwania – zwróciła się do obecnych na sali hotelu Accademia.

Podczas konwencji zaprezentowano też wszystkich kandydatów Porozumienia Obywatelskiego w zbliżających się w wyborach. Komitet zarejestrował swoje listy we wszystkich okręgach do Rady Powiatu Ostrowieckiego.

 

 

/kam, mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia