Nowe urny już gotowe na wybory

Na swój czas czekają w magazynie Urzędu Miasta od 2016 roku, gdy w życie weszła nowelizacja Kodeksu Wyborczego. W Ostrowcu nowe przezroczyste urny zostaną wykorzystane po raz pierwszy w nadchodzących wyborach samorządowych.
– Urna, zgodnie z wymaganiami Kodeksu Wyborczego, nie może być niczym oklejana, nawet wyposażona w godło – mówi Anna Niedbała, sekretarz miasta. Wygląd nowych przezroczystych urn dokładnie określa uchwała PKW. Wykonane muszą być z poliwęglanu litego o grubości 3 mm. Są też znacznie większe od tych, które znamy. Największe – przeznaczone dla obwodów liczących powyżej 750 wyborców – mierzą 120 cm wysokości i w podstawie mają 95 i 78 cm szerokości i głębokości. Łączenia na bokach wzmocnione są nitami. Także ich minimalną liczbę określają przepisy. – Obciążenie urny jest dosyć znaczne, bo w wyborach samorządowych wyborca wrzuca do urny aż 4 karty do głosowania, dlatego w zdecydowaliśmy się na większą liczbę wzmocnień nitowych – zaznacza sekretarz Niedbała. Miasto zakupiło już także niezbędne plomby oraz podkładki pod urny, umożliwiające ich przesuwanie.
Samorządy na zakup nowych urn otrzymały dotacje z budżetu państwa. W Ostrowcu zakupiono ich 61 za 36 tysięcy złotych. – Stare urny, historyczne, które służyły tutaj ponad 20 lat, zostały zniszczone w poszanowaniu barw i znaków narodowych poprzez spalenie – wyjaśnia sekretarz Niedbała.
Dodajmy, że nowe urny debiutowały już w samorządach, gdzie przeprowadzano wybory uzupełniające. Nie wszędzie obyło się bez problemów. Te sprawiał okazały rozmiar – czasem większy niż szerokość drzwi, przez które należało je przenieść. Wtedy do lokalu wyborczego były wnoszone przez otwory okienne. W Ostrowcu – ponieważ najwięcej zakupiono urn mniejszych – przeznaczonych do lokali odpowiadających potrzebom osób niepełnosprawnych – do takich sytuacji ma nie dochodzić.

/mag/

Ważne wydarzenia