Aparatura do pomiaru powietrza zostanie zakupiona dla Ostrowca?

Stację do pomiaru powietrza zamierza kupić Starostwo Powiatowe w Ostrowcu.

Jej zadaniem byłoby monitorowanie stanu powietrza w powiecie, dzięki czemu można byłoby ostrzegać mieszkańców o istotnych przekroczeniach norm czystości powietrza.
– Aparatura jest nam niezbędna. Dane, którymi obecnie dysponujemy są niekompletne – mówi Waldemar Kacuga, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska w powiecie
Dodatkowe utrudnienie przy odczycie uśrednionych pomiarów stanowi fakt, że spora część miasta i okolicznych miejscowości leży w dolinie rzeki Kamiennej i właśnie w tych miejscach skupia się najwięcej zanieczyszczeń – dodaje naczelnik Kacuga.
Podobne stacje funkcjonują w 10 miejscach na terenie województwa, orientacyjna cena aparatury pomiarowej to 400 tys zł.
Tymczasem od poniedziałku na specjalnym portalu www.uwagasmog.pl można sprawdzić jakość powietrza w okolicach przedszkoli. Raport przygotowało Greenpeace – razem z Fundacją 13cie. Porównano w nim mapę zanieczyszczeń smogiem z rozmieszczeniem niemal 12tu tysięcy przedszkoli w całej Polsce. Bo – jak podkreślają autorzy raportu – to właśnie u małych dzieci oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania np. na zapalenie płuc lub oskrzeli.
Z danych szacunkowych dotyczących jakości powietrza w Ostrowcu i okolicach za 2015 rok wynika, że w pobliżu wszystkich placówek przedszkolnych w powiecie ostrowieckim normy dopuszczalnych zanieczyszczeń były przekroczone.
Badania dotyczą roku 2015, bo dane tylko tego roku po raz pierwszy upublicznił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednak – jak podkreślają autorzy raportu – szczątkowe dane z kolejnych lat raczej nie wskazują, by jakość powietrza od tego czasu w Polsce znacząco się poprawiła.

Podziel się

Ważne wydarzenia