Struktury powiatowe PO w Ostrowcu rozwiązane

Grigor Szaginian został komisarzem powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie ostrowieckim – dowiedziało się Radio Ostrowiec. Dziś po południu Zarząd Krajowy zdecydował o rozwiązaniu struktur tej partii. Wniosek o to złożył poseł Paweł Zalewski, komisarz świętokrzyskiej PO, który potwierdził nam także nominację Szaginiana

– Jest on społecznikiem, radnym sejmiku województwa świętokrzyskiego, osobą wiarygodną, zdolną do odbudowy potrzebnego dobrego wizerunku ugrupowania w Ostrowcu – mówi poseł Zalewski.
Powodem rozwiązania struktur jest konflikt, który od ponad roku trwa wśród ludzi PO w powiecie. A jego przyczyną koalicja z PiS-em, w wyniku której wicestarostą powiatu został Eligiusz Mich, szef powiatowej PO, a przewodniczącym Rady Powiatu Jerzy Brożyna.
Wielu działaczy partii domagało się zerwania takiej koalicji, ale bezskutecznie. W konsekwencji odeszli z Platformy.
Dziś Paweł Zalewski mówi, że byli to wartościowi ludzie, których partia chce odzyskać. Dodaje, że nie sposób być w koalicji z PiS-em, który niszczy podstawy demokratycznego państwa, jakim jest m.in. niezależne od polityków sądownictwo.
Pierwszą próbę rozwiązania sytuacji poseł Zalewski podjął dwa miesiące temu. Spotkał się wówczas z członkami Rady Powiatu Ostrowieckiego PO, gdzie złożył wniosek o wyjście z koalicji. Większością głosów jego wniosek został odrzucony. Przewodniczący Mich argumentował wówczas m.in., że koalicja spełnia swoją rolę, konfliktów wśród koalicjantów nie ma, a z decyzjami lepiej zaczekać do czasu po wyborach wewnętrznych w partii.
I to Micha dziś obarcza Zalewski winą za „utrzymywanie kryzysu w Platformie Obywatelskiej w Ostrowcu.
Komentarza – byłego już przewodniczącego – nie udało nam się uzyskać. Dostaliśmy od niego wiadomość sms-em, że jutro zwoła konferencję prasową.
Z kolei Jerzy Brożyna w rozmowie z Radiem Ostrowiec decyzję władz partii nazywa „złą”.
– Ja uważam, że ta koalicja nikomu nie szkodziła, a wręcz przeciwnie. Sądzę, że gdyby nie ta koalicja, to PO w powiecie już by nie było. Nasze struktury działały bardzo prężnie – podkreślił.
Pytany, co dalej z koalicją odparł, że jego zdaniem będzie ona trwać. – Ludzie z Prawa i Sprawiedliwości nam zaufali, chcieli z nami współpracować i myślę, że chyba się to dalej nie zmieni –stwierdził.
Starosta Zbigniew Duda mówi, że rozwiązanie struktur PO nie jest jednoznaczne z wyjściem Eligiusza Micha i Jerzego Brożyny z koalicji, ale będą obserwować rozwój sytuacji i analizować, co dalej.
– Zresztą bez dwóch członków Platformy Obywatelskiej też mamy większość, więc nie ma żadnego zagrożenia dla powiatu – podkreślił.
Od dziś „układaniem” Platformy Obywatelskiej w Ostrowcu na nowo zajmie się Grigor Szaginian. To znany lekarz psychiatra, od wielu lat radny sejmiku województwa świętokrzyskiego. On sam mówi, że decyzja o rozwiązaniu struktur PO w powiecie była od dawna wyczekiwana. – Teraz przed nami kilka miesięcy ciężkiej pracy. Trzeba spotkać się z ludźmi, wypracować nowe formy działania, być może opracować nowe zasady i kryteria funkcjonowania w partii. Ale tak trzeba – mówi Szaginian.
/mag/

Ważne wydarzenia