Poldery ochronią przed wylewaniem rzeki Modły

Dzięki tej inwestycji rzeka Modła nie będzie już stanowiła zagrożenia dla Ostrowca i miejscowości w gminie Bodzechów. Za 18,5 milionów złotych Urząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wybuduje na potoku Modły oraz dopływach z Mychowa i Szwarszowic 4 poldery zalewowe.
Umowę na dofinansowanie zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego podpisali dziś w Ostrowcu Marek Szczepanik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Anna Koziełło, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
-To bardzo ważna inwestycja, która zabezpiecza nas jako miasto – mówił podczas konferencji prezydent Jarosław Górczyński prezydent Ostrowca.
Modła, choć jest niewielką rzeką, już wielokrotnie pokazała, że w przypadku intensywnych opadów potrafi być groźna. Poldery – czyli tzw. suche zbiorniki – jej nie poskromią, ale w razie wystąpienia tzw. deszczu jednoprocentowego – bardzo intensywnego i – mają przyjąć nadmiar wody – wyjaśniał Paweł Taborski, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Zadanie ma być realizowane w latach 2018/2019 i jest już przygotowane. Wykonanie dokumentacji projektowej sfinansowały Zarząd Melioracji, Gmina Ostrowiec i Gmina Bodzechów. Wydane zostało już też pozwolenie na budowę. Teraz rozpocznie się wywłaszczanie 50 nieruchomości, na terenach których zostaną zbudowane konstrukcje ziemne w postaci przegród. Największe będą miały długość 135 metrów długości i nawet 18 metrów wysokości.
Roman Kaczmarski, zastępca wójta Bodzechowa twierdzi, że powinno to się stać bez sprzeciwów mieszkańców, ponieważ pamiętają oni zniszczenia jakich ta woda dokonała.
W ramach zadania odcinkowo regulowane będzie też koryto rzeki, a przy ujściu do Kamiennej podniesiony zostanie jej lewy brzeg.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia