Wystawa florografów w bałtowskiej bibliotece

Do 2 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bałtowie można oglądać wystawę florografów Albiny Róg, miłośniczki przyrody i sztuki z Baranowa Sandomierskiego. Wernisaż wystawy odbył się z udziałem uczniów klas trzecich bałtowskiego gimnazjum. Florografy, to autorska technika pani Albiny.

– Jest to rodzaj kolażu wykonany z różnych części roślin. Nie są klejone, tylko ułożone w ten sposób, żeby były jednakowej grubości, wtedy pod szybą antyramy dobrze się utrzymują – mówi

Do wykonania florografów artystka wykorzystuje jedynie dary natury: suszone liście, płatki kwiatów, trawy. Ułożone pod szybą antyramy tworzą niepowtarzalne i nie pozbawione detali pejzaże, sceny z postaciami, zwierzętami, czy budowlami.

Pani Albina nie ma wykształcenia plastycznego. Florografy to jej droga do ukazywania swojej wizji sztuki. W ciągu 10 lat stworzyła blisko 500 obrazów, z których większość została już pokazana na 50 indywidualnych wystawach w całym kraju. Jak sama podkreśla, często na miejsce ekspozycji wybiera niewielkie miejscowości, ceniąc je za przyjazną atmosferę.

Magdalena Jurkowska

Ważne wydarzenia