Dziś o godzinie 21:37 mija dokładnie 20 lat od śmierci polskiego papieża Jana Pawła II. W wielu kościołach w Polsce wieczorem organizowane są nabożeństwa pod wspólnym hasłem 'Nie lękajcie się – Czuwanie ze świętym Janem Pawłem II”.
– Jest zachęta, aby o godzinie 21:00 spotkać się z parafianami, odśpiewać Apel Jasnogórski, wysłuchać przemówienia Jana Pawła II na Westerplatte. Będzie też modlitwa różańcowa, odczytanie testamentu świętego Karola Wojtyły. Momentem szczególnym będzie wspólne odśpiewanie „Barki” i o 21:37 zachęca się, aby dźwiękiem dzwonów i chwili ciszy wspomnieć tamto wydarzenie sprzed 20 lat – mówi ksiądz Grzegorz Słodkowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Karol Wojtyła na głowę Kościoła Katolickiego został wybrany 16 października 1978 roku. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat. Jan Paweł II był pierwszym papieżem Polakiem w historii Kościoła i pierwszym papieżem spoza Włoch od 455 lat.
– Jan Paweł II był nie tylko wielkim papieżem, ale przede wszystkim człowiekiem wrażliwym i głęboko wierzącym. To święty, który uczył nas odwagi, przebaczenia i przede wszystkim miłości – mówi Grzegorz Słodkowski.
Nabożeństwa upamiętniające śmierć Karola Wojtyły w Ostrowcu odbędę się między innymi w parafiach: Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej, Miłosierdzia Bożego i Podwyższenia Krzyża Świętego. W kolegiacie świętego Michała Archanioła w Ostrowcu na godzinę 20.45 zaplanowano program słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ostrowca. Po uroczystościach w kościele zaplanowano wspólną modlitwę przy pomniku Jana Pawła II. Dodatkowo w ostrowieckim kinie Etiuda dziś i jutro o godzinie 16:00 odbędzie się projekcja filmu 'Godzina 21.37′ opowiadającego o wydarzeniach w Polsce po śmierci Jana Pawła II.
/mor/















