W Pętkowicach w gminie Bałtów powstaje 'Wioska Pszczelarska’. Dla turystów dostępna będzie wiosną

Fot. Facebook / Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Krzemienny Krąg'

Wiosną tego roku na mapie turystycznej województwa świętokrzyskiego pojawi się nowa atrakcja – 'Wioska Pszczelarska’ w Pętkowicach w gminie Bałtów. Jej budowa rozpoczęła się w roku 2021.

– Myślę, że w kwietniu przygotujemy już ofertę turystyczną i będziemy mogli zapraszać grupy szkolne oraz osoby indywidualne. Myślę, że stworzymy miejsce jedyne w Polsce. W naszej wiosce będzie wszystko, czego nie ma w innych tego typu miejscach. Będziemy mieli ogród, eko-muzeum oraz inkubator, a więc obiekty na otwartym powietrzu oraz obiekty zamknięte. To pozwoli na cieszenie się w pełni ekosystemem, ochroną środowiska i bioróżnorodnością – mówi Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania 'Krzemienny Krąg’.

Początkowo wioska miała powstać na terenie walcowni w Nietulisku Dużym. Później na lokalizację wybrano Wólkę Bodzechowską. W obu tych miejscach problem stanowiła zbyt mała przestrzeń. – Pętkowice to miejscowość, która straciła swoje funkcje, bo przestała funkcjonować tu szkoła, zamknięto sklep, nie ma żadnego placu zabaw. Taka przestrzeń, z punktu widzenia tworzenia wioski tematycznej jest idealna, bo tam gdzie nic nie ma, są ogromne możliwości – dodaje Jarosław Kuba. – W związku z tym, że byliśmy zaangażowani w Święto Pszczoły, organizowaliśmy konferencję pszczelarską a w samych Pętkowicach jest kilku pszczelarzy, to wpadliśmy na pomysł wejścia w temat pszczół – wyjaśnia.

Na 'Wioskę Pszczelarską’ składają się trzy obiekty. Pierwszy z nich to miododajny ogród. – Ogród ten będzie miał kilka stref, między innymi smaku, zapachu, czy relaksu. Znajdą się w nim różne nasadzenia kwiatów i krzewów. Będzie też ścieżka z tablicami informacyjno-edukacyjnymi – mówi Jarosław Kuba. Drugim obiektem jest inkubator miodu, gdzie lokalni pszczelarze, nie posiadający profesjonalnego sprzętu będą mogli przetwarzać swój miód. Znalazła się tam także sala wykładowo-warsztatowa. Trzecią atrakcją wioski będzie eko-muzeum. – Budynek, w którym powstanie muzeum jest historyczny. Pierwsze wzmianki o nim datuje się na rok 1866. Podjąłem decyzję, że nie będziemy go wyburzać. Zamiast tego przywrócimy mu dawny blask. Chcemy uruchomić tam multimedialne, interaktywne muzeum pszczelarstwa i zapylaczy. Budynek jest już po remoncie, pozostało nam uzbroić go w wymagany sprzęt. Znajdzie się w nim 5 komnat, z czego dwie będą poświęcone samym pszczołom, dwie wszystkim zapylaczom a jedna promować będzie Pętkowice i naszą wioskę – prezes Krzemiennego Kręgu zapowiada, że muzeum dostępne będzie nieco później – nie wiosną, a jesienią 2025.

'Wioska Pszczelarska’ przybliżać będzie nie tylko rolę pszczół, ale wszystkich gatunków odpowiedzialnych za zapylanie kwiatów – trzmieli, motyli a nawet nietoperzy. Za treści edukacyjne odpowiedzialni są lubelscy naukowcy. – Weszliśmy we współpracę z wydziałem biologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który przygotował nam całą koncepcję ogrodu miododajnego. Od 3 lat współpracujemy także z wydziałem ekofizjologii bezkręgowców lubelskiego Uniwersytetem Przyrodniczym. Od tych kilku lat nie było tygodnia, żebyśmy nie przeprowadzali z nimi rozmów. Dwa tygodnie temu wioskę odwiedzili przedstawiciele katedry, by pomóc nam stworzyć pakiet edukacyjny dla odwiedzających – wyjaśnia prezes Krzemiennego Kręgu.

Dotychczasowy koszt budowy 'Wioski Pszczelarskiej’ to 3,5 miliona złotych. Połowę Krzemienny Krąg pozyskał z dotacji, miedzy innymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy Europejskiego Funduszu Społecznego. Na pokrycie pozostałej kwoty stowarzyszenie zaciągnęło kredyt.

/osa/

Ważne wydarzenia