Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ma już opracowane projekty planowanych inwestycji, których realizację pokryć ma dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ich wartość oszacowano na ponad 104 miliony 541 tysięcy złotych z czego 80 milionów 726 tysięcy złotych ma stanowić dotacja z funduszy szwajcarskich.
Artur Łakomiec, prezydent miasta oraz Dominik Smoliński naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Miasta w czwartek, 9 stycznia na konferencji prasowej przedstawili szczegółowy plan na wykorzystanie tych środków, któremu nadano nazwę 'Generatora Rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego’.
– Cele, które chcemy osiągnąć przez realizację czterech zadań to: wzmocnienie systemów społecznych, promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszenie bezrobocia, zwiększenie zaangażowania obywateli oraz ochrona środowiska i klimatu – mówił Artur Łakomiec.
Cztery wspomniane przez prezydenta zadania dotyczą: utworzenia w budynku dawnej 'dyrektorówki’ przy ul. Świętokrzyskiej 30 Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami, przebudowy Centrum Aktywności Obywatelskiej, uruchomienia nowoczesnego programu gospodarki odpadami oraz budowy za 21 milionów Ostrowieckiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Taka hala dla przedsiębiorców miałaby powstać przy ulicy Samsonowicza.
– Inkubator będzie miejscem, w którym przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje firmy. Będziemy realizować dodatkowe zadania z zakresu szkoleń, warsztatów dot. zarządzania biznesem, pozyskiwania środków, marketingu oraz wdrażania innowacji – mówił prezydent Łakomiec.
Przebudowa Centrum Aktywności Obywatelskiej o wartości blisko 22 milionów złotych zakłada wykonanie gruntownego remontu budynku dawnej Publicznej Szkoły Podstawowej numer 4 w Ostrowcu przy ulicy Sienkiewicza i stworzenia w nim przestrzeni do spotkań mieszkańców Ostrowca, należących do różnych grup i organizacji. – Ma to być miejsce, w którym będą powstawać inicjatywy społeczne oraz będzie rozwijać się integracja mieszkańców – podkreślał Artur Łakomiec.
– Ostatnim takim działaniem, który przewidujemy w programie dotyczy wprowadzenia sprawnej gospodarki odpadowej i ekokultury. Chcemy, żeby zniknęło wszystkie altany śmietnikowe z Ostrowca Świętokrzyskiego. Będą to nowoczesne instalacje nowoczesnych podziemnych i półpodziemnych pojemników – informował Artur Łakomiec.
W ramach tego zadania zaplanowano przeprowadzenie kampanii społecznej, promującej segregację śmieci. Łączny koszt jego realizacji to ponad 37 milionów złotych. Wszystkie projekty zostały opracowane w kilkuosobowych zespołach, składających się z pracowników urzędu miasta oraz dyrektora CRL-u Marcina Marca i dyrektorki Centrum Usług Społecznych Magdaleny Salwerowicz. Planowane inwestycje to także wynik konsultacji społecznych, w których łącznie wzięło udział 470 mieszkańców. Wniosek o dofinansowanie gmina ma złożyć w ciągu kilku najbliższych dni – ma na to czas do 16 stycznia.
– Zostanie wybranych od 17 do 22 projektów o maksymalnej wartości 80 milionów dofinansowania. te projekty później będą przygotowane szczegółowo w kompletnej propozycji projektu. Myślę, że na przełomie kwietnia i maja 2026 roku pojawi się ostateczna decyzja grantodawców, które projekty otrzymają dofinansowanie – mówił Dominik Smoliński. O dotację w województwie świętokrzyskim mogą starać się jeszcze: Końskie, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Sandomierz, Staszów, Busko-Zdrój i Jędrzejów.
Na zrealizowanie inwestycji w przypadku otrzymania dofinansowania ze środków szwajcarskich samorządy będą miały czas do 2029 roku.
/mor/