Akcję świadomego dokarmiania ptaków zimą organizują wolontariusze ostrowieckiego Centrum Wolontariatu. To w ramach projektu 'Ptasi Bufet’.
'Ptasi Bufet’ to jeden ze zwycięskich pomysłów tegorocznej edycji konkursu 'Minigrantów’.
– Nasz wolontariusz Kamil Godosz zbudował 4 karmniki, które rozwiesimy w naszym mieście. Planujemy umiejscowić je na przykład w Parku Miejskim czy w Rynku – mówi Anna Popek, współautorka 'Ptasiego bufetu’. W ramach projektu zakupiono również karmę dla ptaków, którą wolontariusze przekażą mieszkańcom Ostrowca. – Punktem odbiory będzie kawiarni 'Na Słodką Nutę’, która mieści się w Ostrowieckim Browarze Kultury. Karmę będzie można odbierać od poniedziałku, 16 grudnia do czwartku, 19 grudnia w godzinach 10:00-18:00. Jeżeli ktoś chciałby sam u siebie dokarmiać ptaki, to może taką karmę sobie odebrać – dodaje Anna Popek.
Zbliżająca się zima może być ciężkim okresem dla ptaków, warto więc zaoferować im pomoc. Należy jednak robić to z głową. – Musimy przede wszystkim wiedzieć, czego się wystrzegać. Ważna jest konsekwencja. Jeśli decydujemy się dokarmiać ptaki, wprowadzajmy to stopniowo i tylko w momencie, gdy pogoda ogranicza ptakom zdobywanie pokarmu. Teraz tak nie jest. Mamy łagodne zimy, pogoda jest jeszcze ciepła więc ptaki świetnie sobie radzą – mówi Łukasz Misiuna, przyrodnik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodaje, że karmniki dla ptaków powinny być odpowiednio umiejscowione – z dala od domów i na otwartej przestrzeni, gdzie ptaki łatwo mogą zauważyć drapieżniki.
Ważna jest też jakość pokarmu. – Dokarmiajmy je łuskanym słonecznikiem, orzechami, rozmaitymi zbożami i owocami – Łukasz Misiuna podkreśla, by pod żadnym pozorem nie wybierać chleba ani produktów solonych. – Pieczywo, szczególnie białe i sól powodują istotne, negatywne zmiany w organizmach ptaków. Mogą być wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Pieczywo zawiera bardzo dużo węglowodanów i substancji chemicznych, do których my ludzie jesteśmy przyzwyczajeni, ale ptaki nie. Pieczywo pęcznieje w żołądkach ptaków, rozpychają i rozdymając je. Zimą może również zamarzać, bo jest nasiąknięte wodą. Tym sposobem może ranić układ pokarmowy ptaków – wyjaśnia przyrodnik. Przed dokarmianiem ptaków warto więc zorientować się, które gatunki występują na naszym terenie i do tego dobrać pokarm, lub zakupić gotową mieszankę bezpieczną dla ptaków.
/osa/